Grodziscy Żołnierze Wyklęci

Jest rzeczą zdumiewającą jak w bardzo krótkim czasie Żołnierze Wyklęci przebyli drogę od bandytów po bohaterów. Przez całe dziesięciolecia sponiewierani, zaszczuci i oczerniani, funkcjonowali gdzieś na marginesie historii wśród bandytów i wyrzutków społeczeństwa.

Na ich czarną legendę systematycznie pracowała cała propaganda komunistyczna, tak skutecznie, że jeszcze dzisiaj temat Żołnierzy Wyklętych potrafi dzielić całe środowiska.

Niewątpliwie ogromną zasługę w przywróceniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych ma polska młodzież. To pewien fenomen, że w sytuacji, kiedy od lat w polskim szkolnictwie coraz mniejszy nacisk kładzie się na własną historię, następuje spontaniczna potrzeba szukania patriotycznych symboli. Może jest to czasami hasłowe i powierzchowne, ale na pewno bardzo naturalne.

Tematem Żołnierzy Wyklętych na terenie Grodziska Wielkopolskiego od kilku lat zajmuje się Arkadiusz Marek. Nie jest żadnym historykiem i nie czuje się też regionalistą. Jednak wiedza jaką posiada mogłaby zadziwić niejednego profesjonalistę. Sam też od wielu lat jeździ po okolicznych miejscowościach i zbiera relacje oraz wspomnienia ostatnich już żołnierzy i świadków tamtych wydarzeń. Godzinami potrafi opowiadać także o lokalnych bohaterach, jak grodziski harcerz Marian Dziurleja, którego w wieku 19 lat postawiono przed plutonem egzekucyjnym 24 września 1946 roku w Wolsztynie, czy o zabitych partyzantach spoczywających jeszcze w bezimiennych mogiłach w lasach otaczających klasztor w Woźnikach.

Na spotkanie z Arkadiuszem Markiem zaprasza Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej i Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodziskiej w niedzielę 23 października 2016 roku o godzinie 16:00 w siedzibie Muzeum w Parku Miejskim im. Opalińskich.

zolnierze-wykleci-m

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *