Grodziscy regionaliści z „Grätz-a” wygrali konkurs i będą realizowali projekt związany z grodziskimi legendami

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej”Grätz”

Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej”Grätz”,  skupiająca miejscowych pasjonatów historii i regionalistów,  wygrała  Konkurs Regrantingowy pod nazwą „Centrum Dla Rodziny 2” dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014- 2020. W ramach Konkursu będą realizowali projekt: „Spacerkiem po grodziskich legendach”.

“Spacerkiem po grodziskich legendach” to unikalny w skali naszego regionu projekt wykorzystujący zasoby związane z lokalną historią. Obok udokumentowanej historii naszego miasta jest także miejsce na przekazywane od wieków tajemnicze historie, podania i legendy. Nigdy niepotwierdzone przez naukową historiografie, funkcjonują jakby niezależnie tworząc osobliwy klimat Grodziska Wielkopolskiego. Tylko nieliczne z nich zostały utrwalone w nieosiągalnej dzisiaj publikacji, a wiele z nich czeka na przypomnienie i ocalenie. O ich sile i bogactwie niech tylko świadczy fakt, że wiele wydarzeń historycznych z dziejów naszego miasta przetrwało tylko dlatego, że opowiadały o nich miejscowe legendy.

Dotyczy to między innymi wydarzeń z okresu konfederacji barskiej i ukrytego skarbu regimentarzy konfederackich w podziemiach klasztoru bernardyńskiego, czy wielu legend związanych z wielkopolską Wiosną Ludów z 1848 roku. Własne legendy i osobliwe historie związane są także z obiektami na terenie Grodziska Wielkopolskiego, chociaż wiele z nich już na trwałe zniknęło z mapy miasta. Osobne legendy posiadają również nieoficjalne dzielnice naszego miasta oraz jego fragmenty,  których nazwy potrafią bezpośrednio nawiązywać do dziejących się tam przedziwnych wydarzeń jak: Doktorowo, Piekło, Kubica, Chwaliszewo, Pięć Wiatraków, czy Berlinek. Inne legendy oraz historie dotyczą także miejscowych rodzin, które w wielu przypadkach od pokoleń zamieszkują te same fragmenty miasta.

W ramach realizowanego projektu “Spacerkiem po grodziskich legendach” chcemy je wspólnie  zebrać, opracować, spopularyzować i opublikować w Internecie. Tematykę projektu chcemy realizować w ten sposób, aby łączyła pokolenia poprzez historię i tradycję wokół wspólnego celu jakim jest lokalne dziedzictwo.

Ambitny projekt oczywiście realizowany będzie przy współudziale  merytorycznym Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej i Towarzystwa Miłośników Ziemi Grodziskiej. Pierwsze efekty prac zaprezentowane zostaną już na początku sierpnia.

Piotr Pośpiech, Dariusz Matuszewski

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
UE
UE
1 miesiąc temu

Pięknie, widać niemieckie pieniądze z Unii na projekty nie śmierdzą niektórym regionalistom.

D.O.M.
D.O.M.
1 miesiąc temu

Skoro można być przeciwnikiem polityki rządu i pobierać świadczenia ustanowione przez ten rząd, to dlaczego nie można być przeciwnikiem polityki europejskiej i pobierać środków z Unii? Na marginesie-nie znalazłem nigdzie informacji, że Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to pieniądze unijne. Jak powszechnie winno być wiadome, budżet UE nie składa się wyłącznie z niemieckich pieniędzy.

UEU
UEU
1 miesiąc temu
Reply to  D.O.M.

Szukajcie a znajdziecie, kto finansuje. Takie fanaberie tylko z unijnej kasy. Może być nawet na tekturach.

https://publicystyka.ngo.pl/rzad-ustanowil-program-fundusz-inicjatyw-obywatelskich

3
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x