Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Gmina Grodzisk dofinansuje przewozy autobusowe

Gmina Grodzisk Wielkopolski, jako jedyny samorząd z terenu powiatu grodziskiego, zdecydowała się na uczestnictwo w finansowaniu połączeń autobusowych obsługiwanych przez poznański PKS.

Działalność autobusowego przewoźnika pasażerskiego PKS Poznań, spółki należącej do Miasta Poznań, jest deficytowa. Spółka ta realizuje m. in. kursy na terenie powiatu grodziskiego.

Miasto Poznań podjęło decyzję o zakończeniu dofinansowywania deficytowych przewozów. W wyniku rozmów rolę organizatora transportu publicznego zdecydował się wziąć na siebie powiat poznański.

Rozpoczęły się rozmowy z samorządami leżącymi na terenach obsługiwanych przez poznański PKS, aby wspólnie organizować kursy autobusów. Na chwilę obecną wiadomo, że w najbliższej okolicy gotowych do uczestnictwa w finansowaniu jest większość gmin w powiecie nowotomyskim.

Także Gmina Grodzisk Wielkopolski, jako jedyny samorząd z terenu powiatu grodziskiego, zdecydowała się na uczestnictwo w finansowaniu transportu. W roku 2019 będzie to kwota w wysokości do 52.900 zł., a w 2020 – 172.300 zł .

To pozwoli na zachowanie połączeń w stronę Opalenicy, w stronę Nowego Tomyśla przez Bukowiec, Sworzyce, jak i połączeń do Kąkolewa oraz części połączeń lokalnych w stronę Rakoniewic i Rostarzewa, którymi przyjeżdżają uczniowie do szkół średnich, czyli tych których organem prowadzącym jest powiat grodziski

-mówił burmistrz Piotr Hojan podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej

Co ciekawe, po moim wystąpieniu pisemnym do pana starosty otrzymaliśmy w piątek odpowiedź, że powiat grodziski jest za tym, żeby autobusy krążyły, ale nie przewiduje uczestnictwa finansowego w tym przedsięwzięciu. Stanowisko o tyle dziwne, że w tym roku powiat grodziski miałby dopłacić 1672 zł., a w przyszłym 7280. Być może wynika to z tego, że ktoś w którymś momencie przegapił coś, w powodzi tych wszystkich wyliczeń i propozycji… Jako strony porozumienia wyznaczyliśmy sobie jeszcze październik na rozmowy z tymi (samorządami) którzy się wahają i mam nadzieję, że uda się pana starostę przekonać, aby do tego zagadnienia finansowo wszedł.

-powiedział burmistrz

Pod względem formalnym organizatorem transportu publicznego jest powiat i dlatego, na mocy porozumienia z powiatem poznańskim i uchwały Rady Miejskiej, powiat grodziski otrzyma dotację celową od gminy Grodzisk Wielkopolski. (pełna treść uchwały)

Więcej informacji w nagraniu z sesji Rady Miejskiej:

Na ten temat:

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24