Gdzie te kobiety?

Ile ulic w naszym powiecie ma kobiety za patronki?

Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć grupa uczniów kl. 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Wielichowie, realizująca program edukacyjny Szkoły Dziedzictwa.

Po uzyskaniu informacji z urzędów z Grodziska Wlkp., Granowa, Kamieńca, Rakoniewic i Wielichowa okazało się, że 61 ulic w naszym powiecie ma osobowego patrona, z tego tylko w przypadku trzech nazw ulic patronkami są kobiety.

W Grodzisku występuje plac św. Anny, w Prochach (gm. Wielichowo) ul. Dąbrówki, a w Rakoniewicach – ul. Krystyny. Patronkami ulic nie są zatem kobiety związane lokalnie z naszą okolicą. Nasuwa się zatem pytanie, czy w historii naszego powiatu nie było żadnej kobiety, która zasługiwałaby na to, aby zostać patronką ulicy?

Może Wy Szanowni Czytelnicy mielibyście jakieś propozycje. Jeśli tak, prosimy-piszcie.

JWS

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarzy (2)

  1. “Patronkami ulic nie są zatem kobiety związane lokalnie z naszą okolicą”
    Nieprawda. Patronką ulicy Krystyny w Rakoniewicach jest dawna mieszkanka Rakoniewic Krystyna Poniatowska mieszkająca przy tej właśnie ulicy.

    1. Szanowna Pani, w jakich źródłach historycznych można znaleźć podaną przez Panią informację?Moi uczniowie sprawdzając nazwy ulic, podczas wymiany informacji z urzędem, dowiedzieli się, że prawdopodobnie była to wróżka. Na stronie internetowej http://www.historiarakoniewic.pl/ulica-krystyny-w-rakoniewicach/ przeczytali, że patronką ulicy jest Krystyna Poniatowska. Zapoznając się z jej biografią (na podstawie książki “Bracia czescy w dawnej Polsce”),nigdzie nie natrafiliśmy na związki Krystyny Poniatowskiej z Rakoniewicami. Będziemy zatem wdzięczni za podanie źródeł historycznych. Pozdrawiam