Jeśli ktoś chciałby gotowy scenariusz na teorię spiskową to życie dostarcza najlepszych. Oto gazowy, państwowy, a przez to zależny osobowo od rządzącej partii monopolista podwyższa ceny gazu dla odbiorców instytucjonalnych o kilkaset procent, czym uderza pośrednio w samorządy.

A że przy okazji rujnuje ich budżety? Trudno, będzie można powiedzieć, że sobie nie radzą. To tylko teoria spiskowa…

W rzeczywistości ceny dyktuje rynek i trzeba płacić. Gospodarka porusza się w cyklach i nikt nie gwarantuje wiecznego dobrobytu. Czyżby czas na chude lata? Po szaleńczej konsumpcji musi przyjść czas na zaciskanie pasa. Nie ma darmowego obiadu i za wszystko musimy płacić rachunki. A rachunki są przerażające. Choćby te za gaz.

O nich pisze Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan

Spływają rachunki za gaz w kolejnych gminnych szkołach za grudzień 2021 roku. Wśród nich rachunek ze Szkoły Podstawowej nr 1.W grudniu 2020 roku w kotłowni zużyto gaz o mocy 135,5 tys kWh. Rachunek wyniósł wtedy (razem z opłatami dystrybucyjnymi) 28.345,23 zł W grudniu 2021 roku kotłownia zużyła gaz o mocy 149,6 tys kWh (czyli 10,4 % więcej). Kwota rachunku? – 101.809,94 zł. Cena 1 kWh w ciągu roku wzrosła 5,49 raza… A to dopiero jedna ze szkół…

To już prawdziwy energetyczny kryzys, który musi skłaniać do radykalnych oszczędności. Rządzący szukają też rozwiązań regulacyjnych. Dzisiaj Sejm przyjął Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Wszyscy głosujący byli za (441) jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Ustawa ta zakłada, że z zatwierdzanych przez prezesa URE taryf na gaz – obok gospodarstw domowych, które korzystają z nich obecnie – korzystać będą mogli także inni wymienieni odbiorcy. Mają to być: podmioty zapewniające świadczenie opieki zdrowotnej, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, podmioty systemu oświaty, uczelnie i instytucje prowadzące działalność dydaktyczną i naukowo-badawczą, podmioty prowadzące żłobki i przedszkola, kościoły i inne związki wyznaniowe, podmioty prowadzące działalność kulturalną oraz archiwalną, a także ochotnicze straże pożarne.

– informuje Business Insider

Wygląda na to, że przyszedł czas na przemyślenia i refleksje nad podejmowanymi działaniami. Szkoda tylko, że po, a nie przed podjęciem decyzji budzących społeczny niepokój, ale przecież mądry Polak po szkodzie…

0 0 głosów
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze