Figura Pana Jezusa na skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Nowotomyskiej

Najbardziej newralgicznym skrzyżowaniem w Grodzisku jest niewątpliwie to w miejscu, gdzie zbiegają się ulice Nowotomyska, Bukowska, Półwiejska i Żwirki Wigury.

Obecnie przebudowane do postaci ronda znacząco rozwiązuje problem, chociaż nie brakuje opinii, że mogłoby być bardziej zwarte i tym samym wygodniejsze dla przejeżdżających pojazdów. Przy okazji budowy ronda zlikwidowano niestety próg spowalniający na przejściu dla pieszych od strony ul. Bukowskiej.

Warto nadmienić, że od kilku tygodni nowe rondo nosi nazwę : „1050- lecia Chrztu Polski”.

Przy tym skrzyżowaniu znajduje się figura Pana Jezusa pochodząca prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku. W 1938 roku ówczesny „Orędownik na powiat Nowotomyski i Wolsztyński” zanotował:

„W ostatnich dniach Figura Pana Jezusa przy narożniku ulicy Nowotomyskiej i Bukowskiej przesunięta została bliżej domu pana Siwka. Przesunięcie było konieczne z powodu skrętu w tym miejscu, co powodowało liczne wypadki w tym miejscu. Wskazane byłoby, aby wyprostowano ulicę Nowotomyską i Bukowską przez przesunięcie opłotowania cmentarza ewangelickiego, gdyż skręt z tej strony jest jeszcze za ostry”.

Jacek Gawron

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24