Emblematy na groby grodziskich Powstańców Wielkopolskich

Kilka lat temu młodzież z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego zainicjowała akcje zinwentaryzowania grobów Powstańców Wielkopolskich na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Pomysł ten znalazł swoją kontynuację w zamiarze oznaczenia wszystkich istniejących grobów powstańczych okazjonalnymi medalionami. Wymagało to sporych prac archiwalnych, a przede wszystkich weryfikacji i aktualizacji posiadanych informacji i zestawień. Zadania tego podjęła się Muzealna Izba Tradycji Ziemi Grodziskiej wspólnie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Grodziskiej i Stowarzyszeniem Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grätz”. Udało się ustalić ponad 80 istniejących jeszcze grobów na naszym cmentarzu. Część z nich została już wcześniej oznaczona pamiątkowymi emblematami.

Dzięki życzliwości pana Burmistrza Piotra Hojana, który od początku wspierał naszą akcje , zakupiono pierwszą partię okazjonalnych medalionów przeznaczoną na groby grodziskich powstańców.

Zapraszamy wszystkie osoby chcące upamiętnić Powstańców Wielkopolskich na grodziskim cmentarzu po odbiór medalionów do siedziby grodziskiego Muzeum od wtorku do piątku w godzinach od 8:00- do 15:00. Dodatkowo w najbliższą niedziele 13 października Muzeum będzie czynne w godzinach od 12:00 do 14:00 dla wszystkich osób, którym nie pasuje odebrać medaliony w ciągu tygodnia. Serdecznie Zapraszamy!

Darek Matuszewski

Bardzo prosimy o udostępnienie tej informacji swoim znajomym.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.