Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Ekosłowak na grodziskim Jarmarku Wielkanocnym

W niedzielę, 25 marca 2018 r. przed południem na grodziskim deptaku odbył się już po raz trzeci Jarmark Wielkanocny.

Podczas tego wydarzenia można było zakupić świąteczne ozdoby, samemu ozdobić pisankę, czy wykonać koszyczek. Nie zabrakło też muzyki w wykonaniu Grodziskiej Orkiestry Dętej, występów ZTL CYBINKA oraz Wielkanocnego straganu z Zającem i Kurczakiem.

Dzieci mogły jak zawsze wziąć udział w eksperymentach prowadzonych przez członków Klubu EKOSŁOWAK. Jak na Wielkanoc przystało główną rolę w eksperymentach odgrywały jajka. Grodziscy licealiści zaproponowali maluchom różnorodne puzzle jajeczne oraz quiz wielkanocny. Młodzi eksperymentatorzy za pomocą plastikowej butelki mogli oddzielić żółtko od białka, co jak się okazało wcale nie jest takie proste.

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył się eksperyment, w którym Tobiasz i Kostek próbowali sposobem “włożyć” jajko do butelki, której szyjka ma średnicę mniejszą od średnicy jajka. Dzieci mogły sprawdzić jak wykrywa się białko za pomocą reakcji biuretowej, co dzieje się ze skorupką pod wpływem octu, jak otrzymać tzw. “gumowe jaja”, w jaki sposób sprawdzić, czy jajko jest świeże, czy też – jak zachowałoby się jajko w Morzu Martwym. Można było zobaczyć, jak odróżnić jajko surowe od ugotowanego. Ponadto młodzież przygotowała jajka farbowane w łuskach cebuli, czerwonej kapuście, burakach, kurkumie i w różnych rodzajach herbat.

Cieszy nas fakt, że choć atrakcji na ulicy Szerokiej było co niemiara, to nasze stanowisko również w tym roku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Klub EKOSŁOWAK otrzymał od Burmistrza naszego miasta dyplom, który Pan Henryk Szymański wręczył na ręce Dyrektora Grodziskiego „Słowaka” – Pani Jadwigi Łachety.

Korespondencja: LO Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24