Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – 30 maja

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego - 30 maja 1

Czy można zmierzyć dobro podając suche fakty i liczby? Być może, jednak o wiele bardziej przemawiają przykłady z życia. Czy można oddać słowami całą złożoność uczuć towarzyszących rodzicom zastępczym, gdy dzieci powierzone ich opiece same tworzą udane i szczęśliwe rodziny? Czy może być dobitniejsze świadectwo tego, jak to działa?

Dlaczego dzieci trafiają do rodzin zastępczych?

Nie ma jednej drogi dziecka do rodziny zastępczej. Przyczyn jest tyle, ile dzieci, które tam trafiają. Należy podkreślić, że forma pieczy zastępczej jest formą tymczasowa, a pożądaną sytuacją jest powrót dziecka do rodziny biologicznej. Nie zawsze to jest jednak możliwe. Zdarza się, że dziecko pozostaje w rodzinie zastępczej do dorosłości lub też następuje proces przysposobienia dziecka (adopcji) w sytuacji pozbawienia praw rodzicielskich rodziców biologicznych i znalezienia rodziców adopcyjnych przez Ośrodek Adopcyjny. O tym, czy dziecko powinno trafić do rodziny zastępczej decyduje sąd.

Może to wyglądać w ten sposób: rodzina niewydolna wychowawczo najpierw otrzyma z OPS wsparcie w postaci asystenta rodziny, jeśli praca z asystentem przyniesie pożądane rezultaty – dziecko zostaje w rodzinie biologicznej.

Może być tak, że jeśli działania asystenta nie odniosą skutku, wtedy sąd rodzinny może ograniczyć władzę rodzicielską rodzicom poprzez nadzór kuratora sądowego i skierować do rodziny kuratora zawodowego. Pod pojęciem niewydolności wychowawczej kryje się wiele złożonych problemów: uzależnienia, przemoc, choroba psychiczna rodzica itd.

Dzieci trafiają do rodzin zastępczych w ostateczności, przy czym należy pamiętać, że sąd może postanowić o umieszczeniu dziecka w takiej rodzinie w trybie natychmiastowym.

Zawsze pod uwagę brane jest jako pierwsze to rozwiązanie, które będzie w danej sytuacji najlepsze dla dziecka.

Nad pieczą zastępczą czuwają organizatorzy i koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej – w naszym powiecie skupieni w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Warto wspomnieć, że powiat grodziski jest jednym z nielicznych, w którym nie ma placówki opiekuńczo – wychowawczej (potocznie zwanej domem dziecka), a mimo to piecza zastępcza funkcjonuje dobrze.

Dyrektor PCPR w Grodzisku Wielkopolskim Agnieszka Brambor – Nolka:

Jesteśmy dumni z naszych rodzin zastępczych. Dlaczego? Dlatego, iż wspólnie z naszymi rodzinami realizujemy cel jakim jest rozwój rodzinnej pieczy zastępczej na terenie naszego powiatu. Od kilku lat żadne dziecko poniżej 10 roku życia nie zostało umieszczone w placówce opiekuńczo-wychowawczej, zauważalna jest tendencja zmniejszania się liczby dzieci przebywających w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Nie spotkałam się z sytuacją, że rodzina zastępcza odmówiła przyjęcia dziecka w sytuacji odbioru dziecka w trybie interwencyjnym, o każdej porze dnia i nocy możemy zawieźć dziecko do naszego rodzinnego domu dziecka i rodziny zastępczej zawodowej i wiem, że dziecko zostanie otoczone opieką, wsparciem i będzie tam bezpieczne.

Cieszę się, że coraz bardziej rodziny zastępcze korzystają z wsparcia koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, że powierzają nam swoje problemy i że wspólnie pracujemy nad ich rozwiązaniem. Tak bardzo chcielibyśmy, abyśmy mogli wspomagać rodziny zastępcze przez specjalistów z różnych dziedzin. To nasze kolejne zadanie, które musimy zrealizować.

Oddajmy głos rodzinom zastępczym z naszego powiatu.

Krzywdzące stereotypy

Niektóre słowa, zdarza się, że wypowiadane z ust tych, którzy powinni mieć na ten temat szerszą wiedzę potrafią bardzo krzywdzić.

Różnicowanie dzieci ze względu na to z jakiej rodziny pochodzą, czy brak wrażliwości na relację zachodzącą między rodzicami zastępczymi, a dziećmi to zjawiska, które ranią.

Istnieje głęboka więź między rodzicami zastępczymi, a dzieckiem. Właśnie ta więź jest tym, czego nie otrzymują one często w domu biologicznych rodziców. O tym należy pamiętać.

Krzywdzącym mitem jest powtarzana teza o zarobkowaniu, dzięki prowadzeniu rodziny zastępczej. Głoszący tego typu tezy prawdopodobnie nie wiedzą, jaka jest rzeczywistość.

Jak jest w istocie? Przekazywane przez państwo pieniądze dla dzieci (w rodzinie niezawodowej, zawodowej i rodzinnym domu dziecka) 1000 PLN, a w spokrewnionej 660 PLN miesięcznie na dziecko), to zaledwie zwrot części kosztów, a odpowiedzialność ogromna.

Dzieci są często schorowane, trzeba konsultować je z wieloma specjalistami – często prywatnie, bo trzeba działać szybko, a do lekarzy kolejki i brak ułatwień. Nie ma żadnej taryfy ulgowej w służbie zdrowia – rodzice z pięciorgiem dzieci także muszą odczekać swoje w kolejkach.

Nic więc dziwnego, że dla dobra dziecka rodzice finansują prywatne wizyty. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że rodziny zastępcze są pod baczną obserwacją, nieustannie muszą się szkolić i poszerzać wiedzę, gdyż takie elastyczne podejście jest niezbędne w sytuacji, gdy nie wiemy kto trafi do naszego domu jutro.

Miłość

Brak miłości to pierwsza luka, którą zapełnia rodzina zastępcza. Jako przykład stanu, w jakim dzieci potrafią się w niej znaleźć niech posłużą słowa pani Anny prowadzącej rodzinny dom dziecka, która mówi, że niekiedy dziecko boi się słowa mama, bo ma tak traumatyczne doświadczenia z domu. Zwykle mija kilka dni zanim dziecko oswoi się z sytuacją i odnajdzie w nowym otoczeniu. Nie jest to jednak regułą.

Wyrzeczenia

Nie każdy może być rodziną zastępczą. Nie jest to kwestia kalkulacji ani rozważań.

Brak czasu na prywatność, marzenia o wakacjach, zmęczenie, mało snu to cena jaką każdego dnia płacą rodziny zastępcze. Jest jednak coś, co pozwala im to wszystko przetrzymać. Jest to po prostu głęboka potrzeba dzielenia się swoim życiem z innymi. Oddajmy znów głos pani Annie, która razem z mężem od 23 lat zajmuje się pieczą zastępczą: Kiedy nasz dom opustoszał, dzieci dorosły i usamodzielniły się zrobiło się pusto. I tak to się zaczęło…

Michał Szała

Więcej informacji:

Rodzic na zastępstwo, miłość na zawsze

Prawdy i mity na temat rodzicielstwa zastępczego

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x