Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” – karta z 90-letniej historii grodziskiego LO.

Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 1

DKF to inicjatywa rozpoczynającej w 1971 roku pracę w grodziskim liceum polonistki – Marii Dworzyńskiej, która – jak sama mówiła – pragnęła zachęcić uczniów do „intelektualnych igraszek”.

Od października 1971 roku przez ponad dwadzieścia pięć lat, w sobotnie wolne od nauki (!) poranki, gromadziła się młodzież, by dyskutować o relacjach sztuki wysokiej i kultury masowej, zaufaniu i odpowiedzialności, popularności seriali i polskiej szkole filmowej w obrazach Andrzeja Wajdy.

Spotykano się w „parszywej 12”. Tak nazywano, przez analogię do tytułu filmu z roku 1967, salę na pierwszym piętrze, gdzie zawsze odbywały się lekcje języka polskiego z Marią Dworzyńską. Z czasem rozmowy pełne emocji i „nieuczesanych myśli” inspirowane były oglądanymi w poznańskich kinach nowościami filmowymi lub arcydziełami sprowadzanymi przez Krystynę Banach i Kazimierza Łukarskiego do nieistniejącego już kina „Wenus” na ulicy Poznańskiej (specjalnie na zamówienie miłośników X Muzy!). Po jego likwidacji pozostały już tylko co ciekawsze filmy w TV, a w późniejszym okresie zdobywane z trudem „ambitne” kasety wideo. Kolejne pokolenia klubowiczów omawiały „Cudzoziemkę”, „Dekalog”, „Lawę” czy „Pluton”. Spierano się na temat istoty kiczu i piękna, poznawano zjawisko kultury żydowskiej i istotę fantastyki. Coraz popularniejsze i częstsze stały się też konkursy wiedzy o filmie i spotkania z zaproszonymi gośćmi. Warto dodać, że na spotkanie przybył nawet słynny dziś badacz kultury i historii kina, profesor UAM, autor wielu książek – Marek Hendrykowski.

Ostatnie „pokolenie” DKF-u z lat 90-tych samo pisało scenariusze, scenopisy i tworzyło filmy, takie jak „Gwiazdka”, „Jest tylko Ikarem” czy „Feniks”. Szkolna ekipa filmowa „Próba” jeździła nawet na warsztaty filmowe do CK „Zamek” w Poznaniu. Do dziś zachowały się cztery pięknie prowadzone kroniki, w których widnieją liczne nazwiska członków Klubu, którzy w ciągu tych dwudziestu pięciu lat mieli prawo nie tylko czuć się wyjątkowymi, ale w istocie stanowili swego rodzaju elitę intelektualną szkoły. Początkowo biało-czarne, a potem kolorowe zdjęcia oddają klimat spotkań przy kawie i zapał tych najbardziej zaangażowanych w dyskusję. Po latach niektórzy absolwenci powracali na spotkania DKF-u, już jako studenci, wspominając niesamowitą atmosferę pojedynków na słowa i argumenty. Jak wynika z ich relacji i zapisków, bez względu na wybrane kierunki dalszej nauki, czuli się na całe życie zarażeni „humanistycznym bakcylem”.

Wspomnienia, gazetki szkolne i informacje o Klubie wywołały inicjatywę uczniowską, by znów w „Słowaku” dyskutować o filmach. Istnieje szansa na reaktywację Klubu, chociaż być może w innej formie, gdyż zmieniło się zarówno światowe kino, jak i  sposób o nim rozmawiania. Powstała już szkolna grupa na FB, a po pierwszych seansach w grodziskim CK „Rondo” i poznańskim „Multikinie” rodzą się pomysły na dalszą działalność szkolnego DKF-u. (tb)

Artykuł stanowi w dużej mierze przedruk z książki, jaka ukazała się z okazji 90-lecia LO im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. (do nabycia w sekretariacie szkoły)

Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 2 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 3 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 4

Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 5 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 6 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 7 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 8 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 9 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 10 Dyskusyjny Klub Filmowy w „Słowaku” - karta z 90-letniej historii grodziskiego LO. 11

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x