Dwa tygodnie szybko minęły

Witajcie w Hogwarcie! – pod takim hasłem odbywały się tegoroczne ferie zimowe zorganizowane przez Grodziską Bibliotekę Publiczną. Dwa tygodnie szybko minęły zwłaszcza, że atrakcji nie brakowało.

  Pierwszego dnia, punktualnie o godzinie 11.00 w Oddziale dla dzieci i młodzieży oraz Filii na os. Wojska Polskiego stawiło się ponad czterdziestu adeptów szkoły magii. Wszyscy świetnie wczuwali się w cudowny klimat niezapomnianych opowieści J. K. Rowling dzięki przygotowanej przez bibliotekarki scenerii. Placówki biblioteczne zamieniły się w Hogwart, w którym czekały na dzieci przeróżne atrakcje. Nie zabrakło kącika eliksirów, biblioteczki z magicznymi księgami, peronu 9 i ¾ oraz sowiej poczty.

    Podczas gdy w Filii na os. Wojska Polskiego odbywał się Puchar Domów (Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw, Slytherin), gdzie uczestnicy brali udział w wielu magicznych konkurencjach: wyścigi na latających miotłach, poszukiwania fantastycznych stworzeń, zakładanie skarpet Zgredkowi czy też wróżenie z fusów, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży uczestnicy zajęć zostali zamknięci w pokoju zagadek – escape room, gdzie musieli wykazać się sprytem i wiedzą aby wydostać się z Azkabanu.

   Do Biblioteki zawitał też (pewnie z Ministerstwa Magii) iluzjonista Arkadiusz „Amon” Wiatrowski ze swoim niesamowitym pokazem sztuk magicznych. Podczas dwugodzinnych warsztatów adepci magii mogli z pomocą mistrza spróbować „czarować”, a że to trudne zajecie tylko nielicznym udało się wykonać magiczne sztuczki. Podczas popołudniowego pokazu iluzji szczelnie wypełniająca salę widowiskową publiczność mogła zobaczyć m.in. znikające i pojawiające się chusty, piłeczki, karty do gry oraz lewitujący stolik.

     W kolejnych dniach mali czarodzieje przenieśli się do pracowni Severusa Snape’a, gdzie tworzyli własnego pachnącego slime’a z brokatem, kolorowymi kuleczkami, piankoliną, a także z dodatkiem sztucznego śniegu. Odbyła się także lekcja eliksirów. Gościem Hogwartu była Pani Daria Żychlińska, która zaprezentowała dzieciom najprawdziwszy wulkan, oraz szereg efektywnych eksperymentów: sztuczny śnieg czy niepękające bańki mydlane, a w sklepie Pana Ollivandera, wykonywali własne różdżki, bez których to nie może obyć się żaden porządny czarodziej.

    Niewątpliwą atrakcją były też warsztaty druku długopisami 3d oraz warsztaty programowania za pomocą robotów Photon. Dzieci mogły wykazać się wyobraźnią tworząc trójwymiarowe okulary Harrego Pottera, różdżki i Tiary Przydziału, a młodzi konstruktorzy zaprogramować robota Photon tak, aby znalazł w labiryncie drogę do złotego znicza.

    W czarodziejskiej rzeczywistości nie mogło zabraknąć ceremonii przydziału do właściwych domów, zwanych dormitorium. Za pomocą Tiary Przydziału uczestnicy zostali podzieleni na 4 Domy – Gryffindor, Slytherin, Hufflepuff, Ravenclaw, które rywalizowały ze sobą, zbierały punkty aby zdobyć Puchar.

    Każdy wielbiciel Harrego Pottera marzył i z niecierpliwością wyczekiwał też sowy z listem ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa, który niestety nie nadszedł. Dlatego uczestnicy postanowili stworzyć własny, magiczny list napisany stalówką oraz tuszem. W magicznym planie zajęć zaplanowano również naukę własnoręcznego tworzenia różdżek oraz pisania zaklęć. Talentem plastycznym i wspaniałą wyobraźnią młodzi czarodzieje mogli wykazać się podczas malowania węglem.

    Także na członków Bibliotecznego Klubu Mangi, Komiksu i Anime czekały Potterowe atrakcje. Młodzież i dorośli, również wykonywali czarodziejskie różdżki, na lekcji zielarstwa zmierzyli się z ohydnymi eliksirami (należało je spróbować i odgadnąć skład), głowili się nad zagadką prof. Snape’a oraz rozegrali partyjkę Bingo z bohaterami serii o młodym czarodzieju. 

    Seria książki o słynnym czarodzieju Harrym Potterze nie przestaje bić wśród młodych (i nie tylko) czytelników rekordów popularności. Z całą pewnością po tylu atrakcjach tegorocznych „Ferii z Harrym Potterem” przybędzie ich jeszcze wielu.

GBP

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *