Drogi kolejowe – przyszłość powiatu grodziskiego?

Już nasi dziadowie wiedzieli, że najważniejszym czynnikiem dla rozwoju powiatu grodziskiego będzie rozwój przemysłu i wszystko inne co temu służy.

Dlatego myśląc już o budowie cukrowni w Opalenicy postanowiono budować także linie kolejowe, którymi można by swobodnie dostarczać buraki z okolicznych majątków ziemskich.

Między innymi 10 maja 1881 roku podjęto uchwałę o budowie drugorzędowej linii kolejowej z Grodziska do Opalenicy, którą oficjalnie otwarto 10 grudnia 1881 roku, chociaż cukrownię uruchomiono dopiero w 1884 roku. Projekt zrealizowała Dyrekcja Kolei Marchijskiej przy współudziale władz Grodziska. Na potrzeby cukrowni została także wybudowana w 1886 roku kolej wąskotorowa z Opalenicy do Lwówka.

Po wybudowanej w 1881 roku linii kolejowej Grodzisk – Opalenica zaczęły powstawać kolejne. W 1901 roku powstała linia Grodzisk – Kościan, która zapoczątkowała jednocześnie przebudowę dworca kolejowego i budowę kładki kolejowej nazywanej „grodziskim mostem”, którą niestety rozebrano w grudniu 2010 roku. Połączenie kolejowe z Kościanem miało zabezpieczyć dowóz buraków do planowanej cukrowni w Ujeździe, jaką zamierzali wybudować Żółtowscy.

W 1905 roku wybudowana została także linia Grodzisk – Wolsztyn, a w 1909 roku linia Grodzisk- Luboń. W tym samym okresie powstała także lokomotywownia, wieża ciśnień i budynki z mieszkaniami dla rodzin kolejarskich.

Warto na marginesie wspomnieć, że budowa kolei żelaznych miała również wielu przeciwników, szczególnie wśród ludności wiejskiej. Ówczesne lokomotywy, które powszechnie określano, jako: „zarazę siejącą ogniem i dymem”, obwiniano za wszystkie możliwe nieszczęścia. Dlatego też często na torach znajdowano sterty kamieni i drągów, którymi próbowano wykoleić pociągi. Między innymi 19 grudnia 1881 roku zatrzymano pociąg jadący z Opalenicy do Grodziska, ponieważ nieznani sprawcy ułożyli na torach kamienie, które nierzadko ważyły ponad 50 kilogramów. Niestety, postępu nie da się cofnąć!

Jacek Gawron

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24