Dopuszczalny poziom zanieczyszczeń przekroczony trzynastokrotnie

W niedzielę 17 lutego o 22.00 dopuszczalny poziom zanieczyszczeń powietrza w Grodzisku Wielkopolskim został przekroczony trzynastokrotnie.

W styczniu zapadł w Polsce precedensowy wyrok. Aktorka Grażyna Wolszczak pozwała Skarb Państwa za zanieczyszczone powietrze i wygrała.

“Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska” – uzasadnił sąd. Więcej: https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,grazyna-wolszczak-wygrala-proces-o-smog-panstwo-bedzie-musialo-zaplacic,283190.html

Świeże powietrze i czysta woda to są sprawy fundamentalne dla naszego zdrowia i jeżeli cokolwiek państwo miałoby gwarantować swoim obywatelom, to przede wszystkim te dwie rzeczy. Całą resztę zdrowy obywatel w zdrowym państwie może wypracować. Gdyby więcej osób poszło w ślady aktorki, być może nacisk na państwo byłby wystarczający, aby stworzyć system działań nadzwyczajnych, wymierzony w trucicieli, których żadne argumenty nie przekonują.

Gmina Grodzisk podejmuje szereg działań w kierunku ograniczenia smogu. Być może przebadanie dłuższej historii pomiaru zanieczyszczeń ukazałoby narodziny pozytywnego trendu?

Truciciele miasta – nie wstyd Wam?!

-pada pytanie na stronie internetowej Grodziska

W tym miejscu można by długi traktat moralizatorski napisać o tym, co sprawia, że ludzie w ogóle odczuwają wstyd, winę, że czują się za coś odpowiedzialni. Moralizatorstwo zostawmy świętym, a jeśli kogoś ciekawi dlaczego “jest jak jest”, to w antykwariacie może poszukać tomik Pawła Beylina Ideał i praktyka: szkice i kroniki, w którym autor snuje m. in. interesujące rozważania na temat kołtuństwa i drobnomieszczańskiej mentalności.

“Czyń coś powinien, będzie co może”

Piękna zasada, którą kierował się ziemianin Andrzej Niegolewski, Gdyby każdy się do niej stosował, prawdopodobnie nie byłoby problemu smogu. Dobrze, że zasadę tę widać w poczynaniach obecnych władz Grodziska Wielkopolskiego. Problem jest nagłaśniany. Są kontrole, kary, apele, czy szeroko zakrojona edukacja, dotycząca m. in. propagowania sposobu rozpalania “od góry”.

W poniedziałek, 18 lutego 2019 r. ten sposób rozpalania ognia w piecu poznali uczniowie grodziskiego liceum. Roman Janas i Marcin Polaczek z grodziskiego Urzędu Miejskiego zaprezentowali rozpalanie „od góry”. Wyjaśnili czym powinniśmy palić w piecu i jakie materiały są niedozwolone, skąd się bierze dym, oraz jakie korzyści daje taki system ogrzewania naszych domów.

Licealiści z niedowierzaniem przyznawali, że są zaskoczeni faktem, iż w taki sposób można znacznie zmniejszyć ilość dymu, który wydobywa się z naszych kominów.

To kolejne działanie Klubu Ekologicznego EKOSŁOWAK, który zachęca do stosowania tej ekologicznej metody, aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. Kwestia ta jest bardzo istotna, ponieważ w niedzielę 17 lutego br. nasze miasto znalazło się na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o przekroczenie poziomu pyłów. co zarejestrowały czujniki zanieczyszczenia powietrza na ul. Zbąszyńskiej.

Źródło: LO Grodzisk Wlkp. UM Grodzisk Wlkp.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *