Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole

Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 1

Gmina Grodzisk Wielkopolski zawarła umowę ze spółką ALSTE INWEST Sp. z o.o .(kapitał zakładowy 5000 PLN, data rejestracji 19 grudnia 2013, adres: ul. Os. Hipolita Cegielskiego 36 62-020 Swarzędz Polska, zobacz więcej informacji) na mocy, której spółka wydzierżawi od gminy 4000 m. kw. gruntu położonego w Grodzisku Wielkopolskim przy ul Winnej.

Na tym gruncie spółka ma wybudować przedszkole, które następnie ma wynająć na cele przedszkola publicznego. Cena dzierżawy gruntu wyniesie 30 groszy za metr kwadratowy miesięcznie. Dodatkowo spółka ma kupić od gminy projekt przedszkola. Cena nabycia projektu to 40 tys. złotych. Gmina informowała wcześniej, że za dokumentację zapłaciła 65 tys. złotych. W umowie zawarto zapis, że spółka nie ma obowiązku wykorzystania tego projektu do stworzenia ostatecznego projektu budowlanego przedszkola.

Przyjęte rozwiązanie ma sprawić, że 1 września 2016 r. przedszkole zostanie oddane do użytkowania.

Burmistrz Henryk Szymański uzasadnia całą operację następująco:

Potrzeba budowy przedszkola na Osiedlu Wojska Polskiego w Grodzisku Wielkopolskim była powszechnie znana. Bowiem w ostatnich latach w gminie zwiększyła się liczba dzieci, które będą musiały zostać objęte opieką przedszkolną. Mimo tego gmina sprostała swoim zadaniom i jako jedna z nielicznych, wszystkim dzieciom zapewniała miejsce w placówce przedszkolnej. W latach ubiegłych gmina dokonała adaptacji do celów przedszkolnych budynku przy ul. 27 Stycznia, w Promessie, świetlicy na OWP, pomieszczeń w szkołach w Słocinie i Grąblewie oraz Szkole Podstawowej nr 1, co rozwiązało przynajmniej na pewien czas problem narastającej liczby dzieci do placówek przedszkolnych.

Ujęty w planie Zagospodarowania Przestrzennego teren na Osiedlu Wojska Polskiego był najlepszym z możliwych pod budowę przedszkola, biorąc pod uwagę racjonalne przesłanki takie jak: dowóz i odbiór dzieci z placówki, ilość dzieci mieszkających w jego obrębie, a także ciągły rozwój i rozbudowa osiedla, oraz ilość rodzin zamieszkałych na przyległych ulicach.

W roku 2014 Gmina przystąpiła do wykonania projektu budowlanego. Pierwsza wizualizacja całego obiektu ukazała się w miesiącu wrześniu 2014 roku. W projektowanym obiekcie znajdowało się 6 sal lekcyjnych – łącznie dla 150 dzieci. Projekt oraz niezbędna dokumentacja techniczna wykonywane były na potrzeby wnioskowania o dofinansowanie budowy przedszkola w nowym okresie programowania na lata 2014-2020. Wówczas jedyną możliwość budowy placówki przedszkolnej upatrywano w pozyskaniu środków zewnętrznych, gdzie prognozowano 85% wsparcie środków unijnych. Gmina zleciła wykonanie dokumentacji technicznej w miesiącu styczniu 2015 roku, którą ukończono w miesiącu kwietniu.

W roku 2015, po ukazaniu się Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 i szczegółowego opisu priorytetów, znane były warunki jakie gminy winny spełniać, by skutecznie ubiegać się o dofinansowanie.

Prognozy nie były zbyt optymistyczne. Kryteria wyboru projektów faworyzują obiekty planowane do realizacji na obszarach wiejskich oraz tych, które mieszczą się na Obszarach Strategicznej Interwencji (OSI), tj. obszarach o najniższej dostępności do usług warunkujących możliwości rozwojowe w województwie wielkopolskim. Żadnego z powyższych warunków Gmina Grodzisk Wielkopolski nie spełnia, co przy alokacji środków przewidzianej na tego rodzaju inwestycje, stawia ją w sytuacji niegwarantującej skutecznej aplikacji. Istotnym warunkiem zapisanym w WRPO 2014+ jest to, że współfinansowanie budowy nowych obiektów będzie możliwe tylko w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach, gdy inne alternatywy nie są wykonalne. Zatem należy wnioskować, że budowa nowych obiektów nie będzie – przy wyborze projektów – traktowana priorytetowo.

Stąd gmina zdecydowała się na rozwiązanie publicznego przedszkola z prywatnym operatorem. Tym bardziej, że w miesiącu maju 2015 roku z taką ofertą zwrócił się do gminy właściciel placówki w Swarzędzu, proponując utworzenie przedszkola o takim statusie prawnym w Grodzisku Wielkopolskim. W związku z tym przedstawiłem Radzie Miejskiej powyższe rozwiązanie oraz projekt listu intencyjnego i uchwały o wyrażenie zgody na wydzierżawienie na okres 10 lat w trybie bezprzetargowym części działek na OWP pod budowę przedszkola publicznego z operatorem prywatnym. Po omówieniu tematu i wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości Rada Miejska w Grodzisku Wielkopolskim przyjęła uchwałę jednogłośnie. Następnie w dniu 24 czerwca 2015 roku podpisałem list intencyjny dotyczący budowy przedszkola publicznego z operatorem prywatnym i zasad jego funkcjonowania pomiędzy Panią Aidą Stec i ALSTE INWEST Sp., z o.o. a Gminą Grodzisk Wielkopolski. W dniu 30 czerwca 2015 roku podpisałem umowę na dzierżawę gruntów na OWP pod budowę przedszkola publicznego z operatorem prywatnym z firmą ALSTE INWEST Sp. z o.o. Inwestor odkupił od gminy posiadany projekt budowlany i rozpoczął jego modyfikację do własnych potrzeb. Z informacji od inwestora wynika, że budowa przedszkola rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Pobudowane przedszkole pozwoli na zlikwidowanie dowozów dzieci do oddziałów przedszkolnych w Słocinie oraz Grąblewie i zapewni większy komfort dzieci w gminnych przedszkolach.

Dodajmy, że rodzice dzieci przedszkolnych nic na tym rozwiązaniu nie stracą. Koszt pobytu dziecka w takiej placówce będzie taki sam jak koszt pobytu dziecka w gminnym przedszkolu. Również podstawa programowa będzie tożsama, a rekrutacja dzieci prowadzona będzie w oparciu o zasady powszechnej dostępności.

Dzięki takiemu działaniu, Gmina Grodzisk Wielkopolski rozwiąże problem braku miejsc w placówkach przedszkolnych, a zaoszczędzone środki finansowe, będzie mogła przeznaczyć na realizację innych, ważnych dla społeczności zadań. Poprawi się także komunikacja w rejonie przedszkola przy ul. Chopina.

Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 2
Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 3
Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 4
Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 5
Do 1 września 2016 na Osiedlu Wojska Polskiego ma powstać przedszkole 6

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Mocher
Mocher
5 lat temu

Czy dzieci w tym przedszkolu będą wychowywane klimacie GENDER ?? Ja się tylko pytam ???

Stary komuch
Stary komuch
5 lat temu
Reply to  Mocher

Raczej w klimacie SLD, czyli Swoim Ludziom Dobrze, a z Heniem jeszcze lepiej, biznes pewny na 102%. Nie może się nie udać! Staszek Stec przyjechał, pewnie czule przywitał starego druha z egzekutywy partii komunistycznej ii biznes ukręcili dla dobra dzieci.
Heniu, co nam po liście intencyjnym, gdy karty przedtem zostały w nie jasny sposób rozdane, Gdybyś opublikował przetarg na operatora przedszkola, to co innego, a ty publikujesz musztardę po obiedzie, gdy już pozamiatane. Heniu nie mydl oczu!

Klaudiusz
Klaudiusz
5 lat temu
Reply to  Stary komuch

Ludzie zapominają ( dla. Świętego spokoju) , że w każdej szanownej RADZIE MIEJSKIE. CZY GMINEJ rządzi RADA ( sic?!). A burmistrz wykonujejej jej uchwały. Ludzie nie lubią myśleć – a potem. Mają pretensje – do kogo ……. ??? TO JEST. MYŚLENIE. NIEWOLNIKA – PRZYJDZIE PAN I ON TO ZAŁATWI – zero. Odpowiedzialności – pozostałość po zaborach i. Komunie !!

dobra zmiana
dobra zmiana
5 lat temu

CZAS NA ZMIANY!!! Rada miasta skorumpowana układami, dzieci do pracy po znajomości i ustawionych konkursach, w zamian za poparcie w Radzie. Inni znowu pracują w szkołach, gdzie burmistrz to organ nadrzędny i władza, więc ze strachu gatkami trzęsą. Czas na zmiany, ale nawet nie na młodego Hojana, bo on nic lepiej nie będzie robił niż jego mentor i promotor. Ta sama natura działania.
PS. Dopisujcie się do listy poparcia zmian pod komentarzem!

Demokracja
Demokracja
5 lat temu
Reply to  dobra zmiana

Debilizm. Wybieraliśmy kilka miesięcy temu i ludzie są zadowoleni więc drogo opozycjo dajcie spokój 😉

grox
grox
5 lat temu
Reply to  Demokracja

Nie wszyscy są zadowoleni, ale faktycznie wybory były niedawno i ludzie wybrali jak wybrali. Osobiście wstydzę się, że burmistrzem mojego miasta jest ktoś taki jak Henryk S., ale nie było tez dużego wyboru.

grox
grox
5 lat temu
Reply to  grox

Własnie, kiepski wybór, bo pomyśł z Jajczykiem, jako kandydatem na burmistrza był bardzo kiepski.
Matuszewski mial szansę, która teraz chyba została stracona.

grox
grox
5 lat temu
Reply to  Demokracja

A może droga demokracjo te “debile” zorganizują referendum odwoławcze?!

jont
jont
5 lat temu

Stróżyński w powiecie to nie ma kto się zabrać za Henia. Trzej tenorzy za to mają przegwizdane. Matuszewski faktycznie miał szansę ale już ją bezpowrotnie stracił.

powiatowy
powiatowy
5 lat temu
Reply to  jont

Marcin Stróżyński się “sprzedał” za kawę i uścisk dłoni burmistrza, a potem dał się wykorzystać przeciw ekipie D. Matuszewskiego. Na końcu kampanii wyborczej, po podejrzeniach, że się sprzedał w zamian za wycofanie procesu karnego wobec niego, chciał udowodnić, że tak nie jest, więc napisał ostro, że Nojan budował dom dla kogoś z rodziny burmistrza w zamian za roboty z gminy. Za to groził proces i duża kara, ale tylko potem enigmatycznie przepraszał w prasie, bo zdaje się dobry wujek z ratusza wykazał miłosierdzie dla młokosa, którym manipulował jak starą miotłą. I tu już widać układ Stróżyńskiego z burmistrzem Szymańskim. Zawsze będzie coś burmistrzowi dłużny i będzie milczał
W radzie powiatowej Stróżyński siedzi jak trusia bez słowa i boi się odezwać.Plotkują w UP, że mają na niego haka, bo to wszystkich dziwi.

Co do operatora przedszkola, nie rozumiem jednej rzeczy, skąd spółka rodziny posła Steca wiedziała o planowanym przedszkolu? Dlaczego nie ogłoszono przetargu publicznego na operatora prywatnego? Może zamiast 8 mln, inny operator prywatny zrobiłby za 6 mln, lub choćby nawet ustawiony przetarg zbiłby cenę? Konkurencja robi swoje, a tak pozostaje to grubymi nićmi szyte i mówiąc wprost śmierdzi korupcją, a przynajmniej jakimś niejasnym dealem! Czytając pisma i teksty urzędu na temat tego dealu, odnoszę wrażenie, że próbuje się udowodnić, że nie było wyjścia i wszystko jest dla dobra dzieci, ale czy dla dobra mieszkańców i publicznego grosza? Nie bardzo! Czy to jakaś ustawka,!

żuk
żuk
5 lat temu
Reply to  powiatowy

Powiatowy zgredzie, za tym stał poseł PiS Szałamacha. Gdyby nie poseł Marcin S. może oglądalby świat z aresztu za oskarżenia bez dowodów.

11
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x