Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Inscenizacja wyzwolenia Grodziska

W ramach obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Grodziska Wielkopolskiego  1 lutego o godz. 16 na Starym Rynku odbyła się rekonstrukcja wyparcia Niemców z Grodziska przez żołnierzy radzieckich. Grupy rekonstrukcji historycznych zarysowały przebieg walk o zdobycie grodziskiego Ratusza. Rekonstrukcję poprzedziło wystąpienie burmistrza Henryka Szymańskiego, który przybliżył historię walk z 1945 r. Narratorem podczas rekonstrukcji był Dariusz Matuszewski. Szpital polowy, odtworzenie wojskowych obozów historycznych, defilada samochodów opancerzonych, rowerów i motocykli to dodatkowe elementy niedzielnego popołudnia.

Po defiladzie na wszystkich czekała pyszna, gorąca wojskowa grochówka.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Przybyło kilkaset osób. Więcej można zobaczyć na filmie.

Finanse na przeprowadzenie tego widowiska pochodziły ze środków Stowarzyszenia Ziemi Grodziskiej Leader.

Walka o wyzwolenie Grodziska Wielkopolskiego w 1945 r.

Okupacja hitlerowska to czas intensywnej germanizacji i wysiedleń. W Młyniewie obok Grodziska powstał obóz przejściowy, początkowo dla Żydów, a później dla Polaków. W późniejszym czasie, w różnych okresach przetrzymywani byli również tutaj jeńcy francuscy, serbscy, angielscy i radzieccy. Aktywny był ruch oporu mimo stosunkowo dużej liczby Niemców na tym terenie, zwłaszcza pod koniec wojny.

27 stycznia 1945 roku, po kilku dniach ciężkich walk, miasto zostało wyzwolone przez Armię Czerwoną. W czasie witania wojsk radzieckich w centrum miasta, nadleciały niemieckie samoloty i rozpoczęły bombardowanie, w wyniku czego śmierć poniosło 8 mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24