Decyzja o warunkach zabudowy – opłata skarbowa wzrosła do 598 zł

Decyzja o warunkach zabudowy opłata skarbowa

Z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, określającej jakiego rodzaju obiekty mogą powstać na terenach nie objętych planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego, może się zwrócić każdy kto planuje inwestycję. Niekoniecznie musi to być aktualny właściciel nieruchomości, na której ma ona powstać.

Przykładowo może to zrobić deweloper zastanawiający się czy na terenie, który chce nabyć będzie mógł zbudować to, co zamierza.

Decyzja o warunkach zabudowy – opłata skarbowa

Tzw. tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadziła zmiany wysokości opłat skarbowych związanych z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Od 24 lipca każdy wnioskodawca, który nie jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym zapłaci 598 zł opłaty skarbowej za jej wydanie. Taka sama opłata wiąże się z wydaniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Decyzja o warunkach zabudowy nie jest potrzebna w sytuacji, gdy na danym obszarze obowiązuje plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego. Wówczas pozytywna decyzja o pozwoleniu na budowę zależy od zgodności planowanej inwestycji z zapisami planu.

O zmianach w wysokości opłat informuje również Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, który wyjaśnia znaczenie zmian wprowadzonych przez ustawodawcę dla kieszeni potencjalnych inwestorów.

Informacja Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego w sprawie zmiany opłaty skarbowej dot. wydania decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego 

            Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 19 czerwca 2020 roku o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19 ( Dz. U. z dnia 23 czerwca 2020r., poz. 1086) który wprowadził zmiany w ustawie z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 ze zm.)  informuję, że :

  • zostało zniesione dotychczas obowiązujące zwolnienie od opłaty skarbowej za wydanie decyzji w sprawach budownictwa mieszkaniowego,
  • od dnia 24 lipca 2020 roku obowiązuję nowa opłata skarbowa za wydanie decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, która wynosi 598,00 zł bez względu na rodzaj inwestycji,
  • od opłaty zostaje zwolniona wyłączenie decyzja wydawana na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego terenu, którego dotyczy, bez względu na rodzaj inwestycji,
  • opłata skarbowa za przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy wynosi 56,00 zł.

Wiadomości Grodzisk Wlkp.

Źródło: UM Grodzisk Wlkp

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Romuald T.
Romuald T.
1 miesiąc temu

Dobra zmiana musi podkręcać wpływy, żeby mieć na zwiększenie budżetowych subwencji dla partii. O po obejrzeniu programu żartobliwie zwanego wiadomościami jesteś jak filozof, który mówił wiem, że nic nie wiem.

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x