Czym się zajmuje biuro przy ul. św. Anny 10?

Czym się zajmuje biuro przy ul. św. Anny 10? 1

Każdy z posłów otrzymuje z budżetu państwa 11650 złotych miesięcznie na utrzymanie biur poselskich. Ich wyposażenie jest własnością Sejmu RP. Podobnie łącze internetowe jest finansowane przez sejm. Mieszkający w Karczewie niedaleko Grodziska Wlkp., poseł Killion Munyama otworzył już biuro w Grodzisku, a w planach ma kolejne w Nowym Tomyślu i Obornikach. Po co istnieją te biura, jakie są zasady ich funkcjonowania? O tym mówi Hieronim Cichy – pracownik biura w Grodzisku:

Czym się zajmuje biuro przy ul. św. Anny 10? 2
Hieronim Cichy

 Jakie są podstawy prawne działalności biur poselskich?

Działalność biur poselskich jest regulowana zarządzeniami Marszałka Sejmu a także Ustawą o wykonywaniu mandatu Poselskiego. Przepisy nie określają spraw związanych z zatrudnieniem w biurach, ich składem osobowym. Tutaj poseł ma całkowitą dowolność w doborze pracowników czy asystentów społecznych. Liczba biur poselskich nie jest niczym ograniczona oprócz budżetu – 11650 miesięcznie. Placówka ma przede wszystkim organizować pracę posłowi w okręgu wyborczym. Otrzymuje także zlecenia przygotowania materiałów na potrzeby pracy w sejmie – ustaw, zapytań, interpelacji, zbierania wątpliwości prawnych. Przyjmuje także informacje od wyborców na temat realizacji prawa w okręgu. Dlatego mamy czynne codziennie przez 7 godzin, co jest ewenementem, aby pan poseł miał możliwość dobrego kontaktu z wyborcami. Mają oni tutaj także możliwość uzyskania bezpłatnych wskazówek prawnych od naszego pracownika.

Czy jest duże zainteresowanie korzystaniem z biura?

Oceniamy, że tak. W tygodniu osiem do dziesięciu osób zgłasza się po poradę prawną, którą możemy udzielić tylko w ciągu dwóch godzin w tygodniu. Dlatego musieliśmy wprowadzić listę. Biuro mamy czynne od poniedziałku do środy od 8 do 16, w czwartek od 13 do 19. Właśnie w czwartek po południu prowadzimy porady prawne, aby były dostępne dla szerszej grupy osób i w piątek pracujemy od 10 do 17. W pierwszy i trzeci poniedziałek poseł ma dwugodzinne dyżury, jeśli nie ma w tym czasie posiedzenia sejmu. Jeżeli nie ma pracy w sejmie poseł w tym czasie na ogół także jest obecny w swoim okręgu wyborczym. To jest 11 powiatów i próśb o spotkanie z posłem jest bardzo dużo. Mamy wiele pracy związanej ze skoordynowaniem tych kontaktów.

MSz

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x