Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Czy to koniec upałów?

Upały nie odpuszczają. Ten tydzień był rekordowy. W Grodzisku temperatura sięgała 35°C. Na rynku stanęła kurtyna wodna. Zarówno Urząd Miejski, jak i Starostwo Powiatowe skróciły czas pracy.

Wielu czeka na deszcz i ochłodzenie. Rolnicy w wyniku suszy ponieśli odczuwalne straty. Resort rolnictwa szacuje obecnie ich wysokość na 1,2 mld. zł. Powierzchnia upraw dotkniętych suszą wynosi 2,2 mln ha.

O tym jak bardzo sucha jest ziemia świadczy unoszący się w pobliżu Grodziska tuman kurzu powstały podczas prac polowych. Momentami utrudniał on widoczność poruszającym się pojazdom.

Do jutra (10 sierpnia) do godz. 20.00 obowiązuje jeszcze ostrzeżenie IMGW o upale wydane m.in. dla obszaru powiatu grodziskiego. W czwartek i w piątek przez Polskę przejdą gwałtowne burze, po których przejściowo się ochłodzi. Temperatura powietrza miejscami spadnie o około 10°C.

Na około połowie terytorium Polski utrzymuje się duże zagrożenie pożarowe w lasach. 8 sierpnia jednostki straży pożarnej prowadziły działania przy 72 pożarach lasów (najwięcej w województwach: wielkopolskim – 17 i mazowieckim – 15) – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

To co dla jednych jest przyczyną zmartwień, cieszy tych, którzy akurat mają urlop i wyjechali na wakacje.  Ze słonecznej pogody korzystają także ci, którzy zostali w mieście. Odkryte baseny przy ul. Zbaszyńskiej przeżywają prawdziwe oblężenie (zdjęcie główne).

Możemy spodziewać się burz i ochłodzenia

Wieczorem i w nocy nad zachodnią część kraju przybliży się zatoka niżowa wraz z chłodnym frontem, dzięki czemu burz będzie więcej i wystąpią one na większym obszarze. Największe ryzyko silnych burz prognozowane jest na zachodzie Polski, gdzie burze dotrą znad Niemiec. Spodziewane jest przejście dość licznych komórek burzowych, które miejscami mogą trwać do godzin rannych. Będą one nieść głównie silne opady deszczu (do 20-40mm, a miejscami wyższe) a także ryzyko silnego wiatru. Porywy mogą osiągać do 80-90km/h, a w przypadku lepiej zorganizowanych burz wiatr może nawet nieco przekroczyć tę wartość. Zasięg występowania silnego wiatru będzie jednak dość ograniczony. Burze będą się przemieszczać na północny wschód.

– zapowiadają Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska w aktualnej prognozie. Przynajmniej na jakiś czas powinno się więc ochłodzić.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24