Czy już można dzielić tę “skórę na niedźwiedziu”?

Czy już można dzielić tę "skórę na niedźwiedziu"? 1

Przed drugą turą wyborów prezydenckich premier Mateusz Morawiecki przywiózł do Grodziska Wielkopolskiego obietnice milionowych dotacji dla samorządów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Elektorat obecnego prezydenta musiał mocno uwierzyć w obiecane pieniądze, bo powiat grodziski stał się wyspą, na terenie której zwyciężył Andrzej Duda. W żadnym z sąsiednich powiatów urzędującemu prezydentowi to się nie udało.

Przymiotnik “rządowy” wcale nie sugeruje, że to pieniądze rządu, bo zawsze trzeba pamiętać, że rząd nie ma własnych pieniędzy, ale dzieli pieniądze wypracowane przez obywateli obecnych i przyszłych (zaciągnięte zobowiązania, których termin spłaty wykracza poza horyzont czasowy jednego pokolenia). Rządowy, oznacza pieniądze przydzielone przez rząd.

Od wczoraj do 10 sierpnia samorządy mogą składać wnioski o wsparcie. W puli jest 6 mld. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju gminy, powiaty i miasta będą mogły wykorzystać pieniądze od rządu np. na szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej. A także inne działania bliskie ludziom, podejmowane w naszych małych Ojczyznach.

– Dystrybucja 5 mld zł dla gmin i 1 mld zł dla powiatów została obliczona wg specjalnego algorytmu. Szczególne wsparcie dostaną gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, które – bez względu na rozmiar – dostaną po co najmniej 0,5 mln zł. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych dostarczy władzom lokalnym kapitał inwestycyjny. Pieniądze te będzie można wydać na dowolny wybrany cel – szkołę, żłobek, przedszkole czy drogę, tabor komunikacji miejskiej lub szpital. Mówimy więc o inwestycjach, które zdecydowanie poprawią jakość życia lokalnych społeczności – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

O kwotach, jakie “specjalny algorytm” wyliczył dla lokalnych samorządów można wnioskować ze zdjęć samorządowców z premierem. Jest to kilka milionów, które w przypadku żywej gotówki byłyby bardzo przydatne.

Czy już można dzielić tę "skórę na niedźwiedziu"? 2

– 40% publicznych wydatków inwestycyjnych pochodzi właśnie z samorządów. To z jednej strony wsparcie lokalnego rozwoju, a z drugiej firm, które realizują te inwestycje. Chcemy, by samorządy, mimo pandemii stale się rozwijały – dodaje wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Kulą u nogi samorządów, o której głośno mówią, są wydatki na oświatę dalece wykraczające poza przyznawane subwencje. Czy rządowe pieniądze będzie można przeznaczyć na ten cel? Trudno powiedzieć. Gdyby kierować się tylko zapowiedziami rozsyłanymi przez służby prasowe ministerstwa można by te wydatki podciągnąć pod fragment brzmiący: Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty. A także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach(…)

Optymistyczne w tym fragmencie jest także słowo “szpitale”. Szpital w Grodzisku (i nie tylko) wymaga pilnego oddłużenia, bo galopujący wzrost kosztów jego funkcjonowania, wynikający z uwarunkowań rynkowych nie jest równoważony po stronie przychodów (uzależnionych głównie od NFZ). Taki stan w niedługim czasie wydrenuje budżet powiatu i z deklarowanego rozwoju samorządu nic nie zostanie. Obywatele zasługują na dofinansowaną służbę zdrowia, ale nie możemy zapominać o całej reszcie.

Kluczowe założenia Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

– Wsparcie udzielane będzie na wniosek jednostki, składany przez elektroniczną skrzynkę podawczą do Prezesa Rady Ministrów – za pośrednictwem właściwego wojewody.

– Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.

– Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty. A także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To także wsparcie dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.

– Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

Dystrybucja środków obliczonych zgodnie z algorytmem

– Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.

– Ponad 2,6 mld złotych z puli 5 mld zł trafi do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.

– Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.

– Czas na składanie wniosków do wojewody ustalono od 27 lipca do 10 sierpnia 2020 r. Następnie wojewoda przekazuje informację o kwocie wnioskowanego wsparcia w podziale na poszczególne jednostki do Prezesa Rady Ministrów do 17 sierpnia 2020 r.

– Środki za pośrednictwem wojewodów trafią na rachunki samorządów najpóźniej we wrześniu 2020 r.

– Szczegóły wysokości wsparcia dla danego samorządu można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj/wyszukiwarka-funduszu-inwestycji-lokalnych

fot. UM Grodzisk Wlkp., źródło informacji Ministerstwo Rozwoju

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x