Czy Grodzisk zatrzyma smog?

Z problemem smogu mieszkańcy Grodziska Wielkopolskiego zmagają się od dawna, ale dopiero obecna administracja pokazała, co oznaczają skoordynowane działania w jego zwalczaniu.

Są już efekty

Gmina Grodzisk Wielkopolski proponuje konkretne rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza. Pokazuje, że w budżecie są pieniądze na wymianę pieców z węglowych na gazowe dla tych, którzy taką decyzję podejmą.

Tylko w tym roku gmina przeznaczyła na ten cel 80 tys. zł. Na chwilę obecną pula środków jest praktycznie wyczerpana. Zrealizowano 20 wniosków o wymianę pieca z gminnym dofinansowaniem. Na przyszły rok gmina także zaplanowała 80 tys. w budżecie na ten cel. To sposób na realne zmniejszanie emisji szkodliwych pyłów u źródła ich powstawania.

Walka nie jest łatwa. Problem jest wielowymiarowy. Wynika z ludzkich przyzwyczajeń, ale też z prostej ekonomii. Wystarczy przejść ulicami miasta i zobaczyć co się dzieje. Są dni, że nie da się oddychać tym czymś, co tylko teoretycznie nazywa się powietrzem.

Prawdopodobnie w większości problem wcale nie wynika ze spalania odpadów. To efekt spalania paliw stałych, nierzadko wynikający z nieumiejętnego palenia w piecu.

Grodziski Alert Smogowy

W wielu przypadkach Grodzisk Wielkopolski może już być inspiracją dla innych samorządów. Urzędnicy miejscy w towarzystwie policjantów przeprowadzają kontrole i nakładają mandaty na trucicieli spalających niedozwolone paliwa. Działania te spotykają się z pozytywnym odzewem dużej części społeczeństwa.

Grodziski urząd przeprowadza edukacyjne pokazy “rozpalania od góry”, który to sposób mocno wpływa na ograniczenie emisji dymu. Podejmuje też szereg widocznych akcji edukacyjnych adresowanych do różnych grup wiekowych. Do walki ze smogiem wykorzystuje nowoczesne środki techniczne.

Nie chodzi o to, żeby od razu karać mandatami. Warto rozmawiać, uczyć, uświadamiać. Jednak by tego dokonać trzeba porzucić strefę urzędowego komfortu i ruszyć w teren. Przykład Grodziska Wielkopolskiego pokazuje, że można.

Fot. kadr z nagrodzonego filmu grodziskiego samorządu miejskiego “Stop Smog – Grodziski Alert Smogowy”, który zdobył główną nagrodę w IV edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.