“Czy gmina przewiduje prywatyzację oświaty?”

"Czy gmina przewiduje prywatyzację oświaty?" 1

Czy gmina przewiduje prywatyzację oświaty? – to jedno z pytań, które padają w liście skierowanym podczas sesji Rady Miejskiej 10.06.2015 r. do Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego oraz Rady Miejskiej. List dotyczy budowy i prowadzenia planowanego przedszkola publicznego przez operatora prywatnego. To i inne pytania zadaje Violetta Cudak współwłaściciela Przedszkola Wiercipięta, właściciela przedszkola i żłobka Bobo Wiercipięta. Burmistrz Henryk Szymański zapewnia, że udzieli pisemnej odpowiedzi na zadane pytania.

Oto treść listu do burmistrza i radnych

W związku z niejasnymi informacjami na temat przekazania budowy i prowadzenia planowanego przedszkola gminnego przez operatora prywatnego proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania.

1. Jaka jest polityka oświatowa Gminy? Czy Gmina posiada program rozwoju oświaty uwzględniający zjawiska demograficzne oraz możliwości finansowe pozwalające na jego realizację?

Szczególnie interesuje mnie planowanie opieki i edukacji dla dzieci w wieku do 6 roku życia w kontekście polityki oświatowej państwa. Dotychczasowe działania Gminy wskazują na brak wizji w tym temacie. Prosta obserwacja zmiennych decyzji w sprawie budowy przedszkola nie wskazuje na analizowanie i planowanie potrzeb w zakresie wychowania przedszkolnego w naszym mieście ( w 2013 roku Gmina odrzuciła postulat budowy przedszkola , we wrześniu 2014 budowa przedszkola stała się obietnicą przedwyborczą, w czerwcu 2015 roku planowane przedszkole ma być oddane w ręce prywatnego operatora).

2. Co się stało, że Gmina zamierza przekazać całość inwestycji oraz prowadzenie przedszkola prywatnemu operatorowi?

Pan Burmistrz wie jakim dysponuje budżetem i zna zdolności Gminy w zdobywaniu dodatkowych funduszy , wie jakie są potrzeby młodych mieszkańców gminy w związku z tym na podstawie jakich przesłanek we wrześniu 2014r. padła obietnica budowy dużego przedszkola gminnego? Czy w celu uzyskania oszczędności Gmina rozpoczyna świadomą prywatyzację oświaty, o czym nie chce mówić głośno? Czy jest to doraźne działanie wynikające z braku koncepcji polityki oświatowej?

3. Czy Gmina przewiduje prywatyzację oświaty?

Od 7 lat prowadzę prywatne placówki. Stworzenie ich , zdobycie zaufania i praca nad utrzymaniem dobrej opinii wymaga ogromnego wysiłku . Nie zauważyłam entuzjazmu Gminy z powodu naszej działalności mimo, że od początku wiadomo było, że nasze placówki są zdecydowanie tańsze dla Gminy i znacznie odciążają Gminę w obowiązku zabezpieczenia opieki przedszkolnej. Dlatego jestem zaskoczona takim rozwiązaniem i zastanawiam się jakie będą dalsze kroki Gminy w związku z szukaniem oszczędności . Czy istniejące przedszkole gminne zostanie również przekazane operatorowi prywatnemu, bo przecież jest to możliwe?

4. Czy Panie i Panowie Radni wiedzą jakie będą konsekwencje wprowadzenia tego typu rozwiązania na zatrudnienie nauczycieli w placówkach prowadzonych przez operatora prywatnego?

Rozumiem, że po powstaniu nowej placówki nastąpi likwidacja niektórych filii przedszkola gminnego. Część kadry zostanie najpierw zwolniona, a potem zatrudniona przez prywatnego operatora. Ci nauczyciele utracą przywileje jakie daje im Karta Nauczyciela (m.in. związane z awansem zawodowym, pensum godzinowym, długością urlopu, stabilnością zatrudnienia i płacy). Według jakiego klucza Państwo zdecydujecie, którzy nauczyciele zostaną na uprzywilejowanej pozycji nauczyciela zatrudnionego przez Gminę? Czy o planowanych zmianach poinformowano nauczycieli i związki zawodowe? Czy radni, którzy są nauczycielami i należą do Związku Nauczycielstwa Polskiego podejmą decyzję spójną ze stanowiskiem ZNP ?

5. Dlaczego informacja o budowie przedszkola w partnerstwie z operatorem prywatnym nie jest informacją ogólnodostępną?

Gmina realizowała i realizuje szereg projektów unijnych i wie zapewne, że podstawową zasadą gospodarczą zapisaną Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej jest ZASADA RÓWNOŚCI ZASADA NIEDYSKRYMINACJI PODMIOTÓW GOSPODARCZYCH. W momencie kiedy Gmina nie udziela powszechnej informacji i wskazuje konkretnego operatora moim zdaniem te podstawowe zasady łamie. Dlaczego Gmina nie przeprowadziła konsultacji z podmiotami już istniejącymi na terenie Gminy i nie tylko? Decyzja taka jest niezwykle ważna dla dalszego funkcjonowania oświaty w Gminie i uważam, że powinna podlegać konsultacji z zainteresowanymi środowiskami (rodzicami, nauczycielami, prywatnymi i publicznymi podmiotami gospodarczymi, związkami zawodowymi). Proszę powiedzieć, czy gdziekolwiek została opublikowana informacja o planowanej umowie o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego?

6. Czy Gmina może ujawnić kryteria, które były brane pod uwagę przy wyborze tego operatora prywatnego?

Czy Panie i Panowie wiedzą jak długo ten operator działa na „rynku” usług edukacyjnych i czy ma to dla Państwa jakieś znaczenie? Czy działalność tego operatora w zakresie wychowania przedszkolnego przeszła ocenę Kuratorium Oświaty i czy ma to dla Państwa jakieś znaczenie? Co Państwu daje pewność zagwarantowania przez tego operatora odpowiedniej jakości usług w zakresie wychowania przedszkolnego?

Szanowni Państwo,

wiem, jak ważne jest zwiększenie ilości miejsc przedszkolnych oraz zapewnienie dobrej jakości usług opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. Jak ważna jest otwarta i elastyczna oferta umożliwiająca rodzicom godzenie życia rodzinnego i zawodowego. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego od 26 lat (19 lat pracowałam w placówce gminnej, od 7 lat prowadzę małe niepubliczne przedszkola).

Zastrzeżenia nie dotyczą czy ma powstać kolejne przedszkole, czy ma być prowadzone przez Gminę, czy przez prywatnego operatora. Chodzi o to, aby wszystkie podmioty gospodarcze działały na tych samych zasadach. Chodzi o przejrzystość procedur.

A zatem jeśli prywatny operator chce prowadzić w Grodzisku Wlkp. przedszkole na zasadach przedszkola publicznego, to powinien:

  1. nabyć ziemię

  2. zaprojektować przedszkole

  3. uzyskać wszelkie wymagane prawem pozwolenia

  4. wybudować

  5. przejść całe procedury odbioru

  6. zarejestrować placówkę w rejestrze placówek niepublicznych i określić, czy chce działać na zasadach przedszkola publicznego czy niepublicznego

  7. zatrudnić kadrę i dokonać naboru do przedszkola

To wszystko na warunkach rynkowych.

Jeśli dla Gminy korzystne jest zawarcie umowy o charakterze państwowo-prywatnym to dostęp do tej procedury powinien być otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Należy określić kryteria wyboru partnera i tego wyboru w sposób transparentny dokonać dla wspólnego dobra. Tymczasem Gmina: preferuje jeden podmiot gospodarczy; sprzedaje mu nie tylko gotowy projekt architektoniczny, ale przede wszystkim „myśl”, „pomysł” na działalność gospodarczą; skraca mu czas poszczególnych etapów niezbędnych do rozpoczęcia działalności (np. poszukiwanie terenu pod inwestycję, zdobycie warunków zabudowy, projektowanie obiektu); daje mu pewność przedsięwzięcia (klientów) poprzez przenoszenie dzieci z filii gminnych; oddaje ziemię w dobrej lokalizacji miasta.

Panie Burmistrzu, Szanowni Radni wybrani w demokratycznych wyborach, proszę o odpowiedź: czy jesteście Państwo pewni, że te działania są zgodne z obowiązującym prawem i zasadami demokracji?

Oczekuję pisemnej odpowiedzi na zadane pytania.

Z poważaniem

Violetta Cudak

współwłaściciel Przedszkola Wiercipięta,

właściciel przedszkola i żłobka Bobo Wiercipięta

Więcej:

Gmina rezygnuje z przetargu dla dobra dzieci

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
mieszkaniec OWP
mieszkaniec OWP
5 lat temu

Mnie jako mieszkańca OWP i rodzica średnio interesuje karta nauczyciela, a bardziej godne warunki dla naszych dzieci i opłaty na zasadach przedszkola publicznego dla rodziców. Potrzebne jest spotkanie w tej sprawie i przejrzysta polityka informacyjna.

OWP
OWP
5 lat temu

Nauczyciele jak zwykle kombinują. Taki Radny S. Tyle urlopu jako nauczyciel. Mnie również średnio interesuje karta nauczyciela. To ma być przedszkole dla naszych dzieci a nie wygodne posadki dla nauczycieli.

obiektywny
obiektywny
5 lat temu

Jak się ma takie długi i pozwala się zarabiać w urzędzie ponad 220 tysięcy złotych rocznie to niestety coś trzeba sprzedać!!

prywaciarz
prywaciarz
5 lat temu

Panie burmistrzu, jako grodziski “prywaciarz” mam wielką prośbę! Jutro założę firmę budowlaną /tak jak Stecowie miesiąc temu/, i mam pytanie, czy w związku z tym, znajdzie się jakiś kawałek ziemi miejskiej na którym postawię szkołę i oczywiście nazwię ją publiczną, a nawet ratuszową jeśli będzie taka wola? Tylko proszę dać mi zarobić. Za 10 lat się rozliczymy i wezmę w rozliczeniu kawałek ziemi i sprzedam ze 100% zyskiem plus maja kapitalizacja, i będziemy kwita. No taki interes pod pańskim patronatem nie może upaść, ani przynieść strat!!!

Prywaciarz
Prywaciarz
5 lat temu
Reply to  prywaciarz

prywaciarzu 🙂 przeczytaj dokładnie. TO ON buduje za 8 mln a nie miasto.

grox2
grox2
5 lat temu
Reply to  Prywaciarz

Prywaciarzu, ale chyba pan Stec, czyli ON, nie wyda dużych 8 baniek dla kaprysu, tylko dla interesu, żeby zarobić 16 baniek? Chyba, że się mylę, bo jako lewicowy polityk, który całe życie walczył o równość wszystkich żołądków w Polsce, ofiaruje teraz grodziskim dzieciom darmowe przedszkole, i to publiczne, przy błogosławieństwie burmistrza? A dlaczego nie poszukać inwestora który wybuduje przedszkole za 10 mln?

mieszkaniec OWP
mieszkaniec OWP
5 lat temu

Mnie jako mieszkańca OWP i rodzica średnio interesuje karta nauczyciela, a bardziej godne warunki dla naszych dzieci i opłaty na zasadach przedszkola publicznego dla rodziców. Potrzebne jest spotkanie w tej sprawie i przejrzysta polityka informacyjna.

OWP
OWP
5 lat temu

Nauczyciele jak zwykle kombinują. Taki Radny S. Tyle urlopu jako nauczyciel. Mnie również średnio interesuje karta nauczyciela. To ma być przedszkole dla naszych dzieci a nie wygodne posadki dla nauczycieli.

prywaciarz
prywaciarz
5 lat temu

Panie burmistrzu, jako grodziski “prywaciarz” mam wielką prośbę! Jutro założę firmę budowlaną /tak jak Stecowie miesiąc temu/, i mam pytanie, czy w związku z tym, znajdzie się jakiś kawałek ziemi miejskiej na którym postawię szkołę i oczywiście nazwię ją publiczną, a nawet ratuszową jeśli będzie taka wola? Tylko proszę dać mi zarobić. Za 10 lat się rozliczymy i wezmę w rozliczeniu kawałek ziemi i sprzedam ze 100% zyskiem plus maja kapitalizacja, i będziemy kwita. No taki interes pod pańskim patronatem nie może upaść, ani przynieść strat!!!

Prywaciarz
Prywaciarz
5 lat temu
Reply to  prywaciarz

prywaciarzu 🙂 przeczytaj dokładnie. TO ON buduje za 8 mln a nie miasto.

grox2
grox2
5 lat temu
Reply to  Prywaciarz

Prywaciarzu, ale chyba pan Stec, czyli ON, nie wyda dużych 8 baniek dla kaprysu, tylko dla interesu, żeby zarobić 16 baniek? Chyba, że się mylę, bo jako lewicowy polityk, który całe życie walczył o równość wszystkich żołądków w Polsce, ofiaruje teraz grodziskim dzieciom darmowe przedszkole, i to publiczne, przy błogosławieństwie burmistrza? A dlaczego nie poszukać inwestora który wybuduje przedszkole za 10 mln?

obiektywny
obiektywny
5 lat temu

Jak się ma takie długi i pozwala się zarabiać w urzędzie ponad 220 tysięcy złotych rocznie to niestety coś trzeba sprzedać!!

12
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x