Czy chcemy być oszukiwani?

Na tak sformułowane pytanie najczęstszą odpowiedzią jest zaprzeczenie. Żaden z nas nie chce by go oszukiwano, mamiono, kazano wierzyć w gruszki na wierzbie. Czy jednak aby na pewno? Minione wybory były festiwalem obietnic składanych tak na dobrą sprawę przez wszystkich kandydatów z wyjątkiem ustępującego z funkcji Bronisława Komorowskiego. W swoich wypowiedziach za punkt wyjścia uznawał stabilizację, łagodzenie konfliktów i zachowawczą politykę bez populistycznych fajerwerków. Jego kontrkandydaci zapowiadali coś zupełnie innego. Rewolucję bez oglądania się na to czy czynione przez nich obietnice są możliwe do spełnienia oraz czy długoterminowy interes gospodarczy i geopolityczny Polski na ich ewentualnych decyzjach nie ucierpi działając w myśl dewizy, że „po nas choćby potop”. Przykro to stwierdzić, ale czynili tak pod publiczkę, która domagała się składania takich właśnie obietnic zdając sobie jednocześnie sprawę, iż pieniądze w gospodarce rynkowej nie biorą się znikąd. Żądali obietnic nie do spełnienia chcąc być oszukanymi, że wybierany przez nich kandydat w magiczny sposób znalezionym na krańcu tęczy garnkiem złota pokryje koszty populistycznych obietnic.

Ekonomia nie zna czegoś takiego jak cud. Kreacja pieniądza we współczesnej gospodarce ma swoje granice, a decyzje przyznające komuś cokolwiek powodują, że albo się równocześnie komuś innemu coś odbierze, albo spowoduje zwiększenie długu publicznego. W przeciwieństwie do populisty odpowiedzialny polityk to wie, dlatego mimo kosztu utraty części poparcia ma odwagę do podejmowania niepopularnych decyzji, których skutkiem ma być dobro państwa w dłuższej, niż jego kadencja perspektywie. Dlatego też mimo ogromnej politycznej ceny Rząd podjął decyzję o podwyższeniu wieku emerytalnego, której to z fundamentalnych w rozumieniu ekonomicznym względów gotów jestem jako decyzji bronić.

Jako kandydat na prezydenta Andrzej Duda obok wielu innych swych obietnic zadeklarował cofnięcie tej reformy nie bacząc, iż decyzja ta oznaczałaby w dłuższej perspektywie znaczące problemy z wypłacalnością państwa jako takiego, z czego musiał i zapewne zdawał sobie sprawę. To nie mogło i właśnie jak się okazuje nie zostanie spełnione, gdyż nie dalej jak kilka dni temu w jednej z wypowiedzi Prezydent Duda oświadczył, iż proponowana przez niego reforma daje możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę (w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn – czyli tak jak było), ale po przepracowaniu przynajmniej lat 40 co w istocie oznacza, że jedynie niewielki procent społeczeństwa będzie mogło na reformie skorzystać oczywiście pod warunkiem, że wejdzie ona w życie. Podobny los spotka prawdopodobnie w niedługim czasie obietnice wynoszącego 500 złotych świadczenia dla rodzin na drugie i kolejne dziecko oraz wiele innych projektów, których nie da się odpowiedzialnie zrealizować.

W tym kontekście powiedzieć można, że „złamał obietnice”, „oszukał”, ale przecież kogo mogą winić jego wyborcy? Tylko samych siebie, gdyż na fali emocji zapomnieli, że obietnice są po to, aby wygrać wybory, a nie je realizować.

Killion Munyama

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarzy (32)

 1. po takiej wypowiedzi jeśli w ogóle pan będzie kandydował w kolejnych wyborach może się pan pożegnać z sejmem, hejtować to może pan swoich kolegów z partii bo tak aroganckiej, chamskiej i bezczelnej wypowiedzi już dawno nie było po wyborach prezydenckich pozdrawiam

 2. po takiej wypowiedzi jeśli w ogóle pan będzie kandydował w kolejnych wyborach może się pan pożegnać z sejmem, hejtować to może pan swoich kolegów z partii bo tak aroganckiej, chamskiej i bezczelnej wypowiedzi już dawno nie było po wyborach prezydenckich pozdrawiam

 3. To przez Was to Państwo jest niewypłacalne! I Ty masz czelność pisać o oszustwach? Żal mi tych którzy Ciebie wybrali bo naprawdę nie wiem czym się kierowali! Mam nadzieje że grodziskie społeczeństwo się ogarnie i już nie zagłosuje na tego człowieka. Takich ludzi trzeba odrywać od koryta! to jedyna szansa na poprawę finansów kraju.

 4. Trzeba wyeliminować podatek korupcyjny i pieniądze się znajdą. Przykładów niegospodarności na miliardowe kwoty jest aż nadto. Należy zwinąć państwo do rozmiarów postulowanych przez Adama Smitha. Należy wprowadzić jeden podatek dochodowy o wysokości 40 %, z którego część zostanie wydzielona na fundusz ubezpieczeń społecznych – nikt nie będzie unikał płacenia podatków, wiedząc że ich część zasili jego przyszłą emeryturę. Utrzymywanie obecnego stanu rodzi patologie. Zdrowi nie pracują bo są zbyt drodzy, a zatrudniani są renciści i inwalidzi. Wynika to z przymusowego świadczenia na rzecz ubezpieczeń społecznych, które jest de facto podatkiem. Ten przymus, o ile ma w ogóle istnieć, powinien być egzekwowany na poziomie fiskalnym przez państwo. Największym źródłem kosztów państwa jest samo państwo, a nie obywatele, którzy płacąc podatki obserwują jak one wyciekają do różnych bezproduktywnych tworów powołanych ad hoc. Przykład autostrad czy informatyzacji państwa jest tutaj adekwatny. Uszczelnianie wlewu paliwa podczas, gdy zbiornik jest dziurawy jest przejawem krótkowzroczności.

 5. To przez Was to Państwo jest niewypłacalne! I Ty masz czelność pisać o oszustwach? Żal mi tych którzy Ciebie wybrali bo naprawdę nie wiem czym się kierowali! Mam nadzieje że grodziskie społeczeństwo się ogarnie i już nie zagłosuje na tego człowieka. Takich ludzi trzeba odrywać od koryta! to jedyna szansa na poprawę finansów kraju.

 6. Trzeba wyeliminować podatek korupcyjny i pieniądze się znajdą. Przykładów niegospodarności na miliardowe kwoty jest aż nadto. Należy zwinąć państwo do rozmiarów postulowanych przez Adama Smitha. Należy wprowadzić jeden podatek dochodowy o wysokości 40 %, z którego część zostanie wydzielona na fundusz ubezpieczeń społecznych – nikt nie będzie unikał płacenia podatków, wiedząc że ich część zasili jego przyszłą emeryturę. Utrzymywanie obecnego stanu rodzi patologie. Zdrowi nie pracują bo są zbyt drodzy, a zatrudniani są renciści i inwalidzi. Wynika to z przymusowego świadczenia na rzecz ubezpieczeń społecznych, które jest de facto podatkiem. Ten przymus, o ile ma w ogóle istnieć, powinien być egzekwowany na poziomie fiskalnym przez państwo. Największym źródłem kosztów państwa jest samo państwo, a nie obywatele, którzy płacąc podatki obserwują jak one wyciekają do różnych bezproduktywnych tworów powołanych ad hoc. Przykład autostrad czy informatyzacji państwa jest tutaj adekwatny. Uszczelnianie wlewu paliwa podczas, gdy zbiornik jest dziurawy jest przejawem krótkowzroczności.

 7. To jest zabawne że cały czas Pan trąbi o obiecankach Dudy , ułatwię to Panu – nie interesuje mnie to co obiecał Duda – a teraz myśl Pan dalej co się takiego stało że Pan Bronisław nie jest już prezydentem 🙂

 8. “Dramat Polski polega na tym, że władzę od lat ośmiu pełnią ludzie
  pokroju Kidawy-Błońskiej. Kłamstwa są dla nich tak zwykłą i codzienną
  strawą, że całkowicie stracili kontakt z rzeczywistością.” – pisze Jerzy
  Jachowicz. Przywróćmy pamięć biednym posłom z PO.

 9. To jest zabawne że cały czas Pan trąbi o obiecankach Dudy , ułatwię to Panu – nie interesuje mnie to co obiecał Duda – a teraz myśl Pan dalej co się takiego stało że Pan Bronisław nie jest już prezydentem 🙂

 10. “Dramat Polski polega na tym, że władzę od lat ośmiu pełnią ludzie
  pokroju Kidawy-Błońskiej. Kłamstwa są dla nich tak zwykłą i codzienną
  strawą, że całkowicie stracili kontakt z rzeczywistością.” – pisze Jerzy
  Jachowicz. Przywróćmy pamięć biednym posłom z PO.

 11. Platforma kłamała zawsze, o czym poseł stara się zapominać. Tusk mógł mówić wszystko i razem z Bólem okradli OFE i wprowadzili pracę do 67 roku życia.
  Jak rosło zadłużenie dokumentuje Balcerowicz na swoim liczniku długu
  Mam też nadzieję że Ból, nie będzie po przegranych wyborach brał emerytury do 67 roku życia i pokaże jak się wegetuje do 67 lat zycia.
  Da dobry przykład tym którzy po 50 roku życia zostali zwolnieni i nie mogą znaleźć pracy lub nie mają zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku a państwo o nich zapomina
  Do emerytury w 67 roku pozostają im wtedy mirabelki i szczaw ( gorzej zimą) wg czołowego platformersa Niesioła

 12. Platforma kłamała zawsze, o czym poseł stara się zapominać. Tusk mógł mówić wszystko i razem z Bólem okradli OFE i wprowadzili pracę do 67 roku życia.
  Jak rosło zadłużenie dokumentuje Balcerowicz na swoim liczniku długu
  Mam też nadzieję że Ból, nie będzie po przegranych wyborach brał emerytury do 67 roku życia i pokaże jak się wegetuje do 67 lat zycia.
  Da dobry przykład tym którzy po 50 roku życia zostali zwolnieni i nie mogą znaleźć pracy lub nie mają zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku a państwo o nich zapomina
  Do emerytury w 67 roku pozostają im wtedy mirabelki i szczaw ( gorzej zimą) wg czołowego platformersa Niesioła

 13. Po co ta dyskusja .Partia do której Pan należy to partia zwykłych oszustów. Mam tylko nadzieję ,że to ostatnie wasze podrygi a po wyborach spoczniecie na kartach niechlubnej historii. Jednocześnie dziwi mnie Pana arogancja i próba obrony tego czego uczciwie obronić się nie da. Polska potrzebuje zwykłej uczciwości i Solidarności ,godnego i uczciwego życia. Pan Prezydent Duda jeszcze nie rozpoczął kadencji a już go krytykujecie. Wy rządzicie osiem lat i co spełniliście z wyborczych obietnic! Po was została goła pupa i kamieni kupa.

  1. ekonom wywiązuje się z zadań nałożonych przez Kopaczową

   musi być aktywny i ogłupiać lemingi, przecież ciepłą wodę

 14. Po co ta dyskusja .Partia do której Pan należy to partia zwykłych oszustów. Mam tylko nadzieję ,że to ostatnie wasze podrygi a po wyborach spoczniecie na kartach niechlubnej historii. Jednocześnie dziwi mnie Pana arogancja i próba obrony tego czego uczciwie obronić się nie da. Polska potrzebuje zwykłej uczciwości i Solidarności ,godnego i uczciwego życia. Pan Prezydent Duda jeszcze nie rozpoczął kadencji a już go krytykujecie. Wy rządzicie osiem lat i co spełniliście z wyborczych obietnic! Po was została goła pupa i kamieni kupa.

  1. ekonom wywiązuje się z zadań nałożonych przez Kopaczową

   musi być aktywny i ogłupiać lemingi, przecież ciepłą wodę

 15. Kłamaliście rano w południe i w nocy,
  do dzisiaj nic się nie stało nie było afery podsłuchowej a tu parę akt z prokuratury w chmurce i
  sypią się dymisje w rządzie
  a przecież nic się nie stało (Polacy nic się nie stało)
  doprowadziliście do tego, że państwo istnieje teoretycznie dla kolesi ,bo to jest ch.. dupa i kamieni kupa,
  za 6 tys. pracują tylko oszuści złodzieje, angażuje się NBP do kampanii wyborczej, służby specjalne służą do ukręcania spraw podatkowych Nowaka i innych itd.itd
  nerwowe ruchy Kopaczowej teraz, to jest musztarda po dawnym obiedzie obiedzie sprzed roku
  bo 3 dni temu było “nic się nie stało”
  i wszyscy zdymisjonowani szykują się na listy wyborcze pogratulować P Oszustów

 16. co to cenzura jak za głębokiej komuny
  a gdzie wolność słowa
  przecież nic takiego nie napisałem, tylko
  że kłamali rano w dzień i w nocy
  z uzasadnieniem

 17. Kłamaliście rano w południe i w nocy,
  do dzisiaj nic się nie stało nie było afery podsłuchowej a tu parę akt z prokuratury w chmurce i
  sypią się dymisje w rządzie
  a przecież nic się nie stało (Polacy nic się nie stało)
  doprowadziliście do tego, że państwo istnieje teoretycznie dla kolesi ,bo to jest ch.. dupa i kamieni kupa,
  za 6 tys. pracują tylko oszuści złodzieje, angażuje się NBP do kampanii wyborczej, służby specjalne służą do ukręcania spraw podatkowych Nowaka i innych itd.itd
  nerwowe ruchy Kopaczowej teraz, to jest musztarda po dawnym obiedzie obiedzie sprzed roku
  bo 3 dni temu było “nic się nie stało”
  i wszyscy zdymisjonowani szykują się na listy wyborcze pogratulować P Oszustów

 18. co to cenzura jak za głębokiej komuny
  a gdzie wolność słowa
  przecież nic takiego nie napisałem, tylko
  że kłamali rano w dzień i w nocy
  z uzasadnieniem

 19. a stokrotka P Oszustów dzisiaj pisze:

  “Kompromitujemy się na arenie międzynarodowej. Ciekawe, jak się dzisiaj czuje Donald Tusk, który zostawił to g… swojej następczyni? A jak się czuje komisarz Elżbieta Bieńkowska? Szkoda, że bohaterowie afery podsłuchowej nie mieli honoru, żeby podać się do dymisji rok temu. Nawet Alfred Hitchcock usnąłby przy serialu “Sowa & Przyjaciele” – podsumowuje Olejnik.”

  co za zmiana frontu nie poznaję Pani Olejnik
  pozdrowienia dla Pana Posła

 20. a stokrotka P Oszustów dzisiaj pisze:

  “Kompromitujemy się na arenie międzynarodowej. Ciekawe, jak się dzisiaj czuje Donald Tusk, który zostawił to g… swojej następczyni? A jak się czuje komisarz Elżbieta Bieńkowska? Szkoda, że bohaterowie afery podsłuchowej nie mieli honoru, żeby podać się do dymisji rok temu. Nawet Alfred Hitchcock usnąłby przy serialu “Sowa & Przyjaciele” – podsumowuje Olejnik.”

  co za zmiana frontu nie poznaję Pani Olejnik
  pozdrowienia dla Pana Posła

 21. PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja
  jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm. Liberałowie udowodnili, że nie
  mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych, i nigdy w żadnej
  koalicji gdyby do takiej kiedykolwiek doszło; nie mogą obejmować
  resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj. Platforma jest przede
  wszystkim wielką mistyfikacją. Mamy do czynienia z elegancko opakowaną
  recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół
  Piwa, której kilku liderów znakomicie się odnalazło w PO. Uważam, że PO
  to twór sztuczny i pełen hipokryzji. Oni nie mają właściwie żadnego
  programu. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie

  Stefan Niesiołowski o Platformie Obywatelskiej w Gazecie Wyborczej: nr 168, 20 lipca 2001

  I jak wierzyć takim jak Pan ludziom PO ?

 22. PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które spaja
  jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm. Liberałowie udowodnili, że nie
  mają żadnych, najmniejszych kwalifikacji ekonomicznych, i nigdy w żadnej
  koalicji; gdyby do takiej kiedykolwiek doszło; nie mogą obejmować
  resortów ekonomicznych, bo zrujnują kraj. Platforma jest przede
  wszystkim wielką mistyfikacją. Mamy do czynienia z elegancko opakowaną
  recydywą tymińszczyzny lub nowym wydaniem Polskiej Partii Przyjaciół
  Piwa, której kilku liderów znakomicie się odnalazło w PO. Uważam, że PO
  to twór sztuczny i pełen hipokryzji. Oni nie mają właściwie żadnego
  programu. Udają, że wprowadzają nową jakość, że są tam nowi ludzie

  Stefan Niesiołowski o Platformie Obywatelskiej w Gazecie Wyborczej: nr 168, 20 lipca 2001

  I jak wierzyć takim jak Pan ludziom PO ?

 23. Jaki naród takie rządy i nic tu dodać nic ujac. Potrzeba bata i niemieckiego nadzoru .Szkoda tylko ze Tusk poszedl do parlamentu europejskiego bo za jego rzadu wszystko sie rozpier….. a moze to i dobrze.

 24. Jaki naród takie rządy i nic tu dodać nic ujac. Potrzeba bata i niemieckiego nadzoru .Szkoda tylko ze Tusk poszedl do parlamentu europejskiego bo za jego rzadu wszystko sie rozpier….. a moze to i dobrze.