„Człowiek w świecie pełnym zagrożeń”

„Człowiek w świecie pełnym zagrożeń”  1

15 grudnia o godz. 11.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wlkp. miało miejsce wręczenie nagród w konkursie prewencyjnym „ Człowiek w świecie pełnym zagrożeń”. Konkurs zorganizowany został przez grodziskich Policjantów dla klas I Szkół Ponadgimnazjalnych ( 16 klas) przy współudziale pedagogów szkolnych tj. Katarzyny Maciejewskiej oraz Aleksandry Żmidzińskiej. Nagrody w konkursie ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.

Finał konkursu poprzedzony został filmem „Dopalcze” nie zamykaj oczu oraz testem wiedzy ogólnej dotyczącej uzależnień oraz zagadnieniami z zakresu Prewencji Kryminalnej.

Uczniowie, którzy przystąpili do rozwiązania testu 29 pytań spotkali się z pytaniami dotyczącymi między innymi:

§ co to jest prewencja kryminalna ,

§ jak należy unikać włamania do mieszkania ,

§ omówiono technikę znakowania przedmiotów wartościowych jako sposób zabezpieczania ich przed kradzieżą i zwiększenie szansy właściciela na ich odzyskanie w razie kradzieży.

§ co należy zrobić aby uniknąć kradzieży roweru

§ przedstawiono pojęcie osoba zdemoralizowana

§ nawiązano do odpowiedzialności karnej nieletnich jako sprawców czynów karalnych

Pytania opracowane przez grodziskich Policjantów miały również na celu zdiagnozować wiedzę młodych ludzi na temat uzależnień zarówno tych związanych z alkoholem , środkami odurzającymi a kończąc na papierosach powszechnie używanych przez dorastającą młodzież.

W tym celu w pytaniach można było uzyskać odpowiedzi na niżej wymienione tematy:

czy można stać się alkoholikiem nie będąc nigdy pijanym
od czego zależy stopień nietrzeźwości / czyli stężenie alkoholu we krwi/
co powoduje że młodzież sięga po, alkohol.
Czy systematyczne picie alkoholu przez nastolatki , nawet w ilościach szkodliwych dla dorosłych może poważnie uszkodzić iż życie i procesy rozwojowe.
Co to jest uzależnienie od narkotyków
Pojęcie narkotyku
Głód narkotykowy
Posiadanie narkotyku / odpowiedzialność karna/

Do rozwiązania testu o tematyce „ Człowiek w świecie pełnym zagrożeń” przystąpiły wszystkie klasy pierwsze . Test składał się z 29 pytań łącznie można było uzyskać 43 punkty, gdyż kilka pytań zawierało kilka prawidłowych odpowiedzi. Do konkursu przystąpili zarówno uczniowie Zasadniczych Szkół Zawodowych jaki i uczniowie Technikum czy Liceum. Po podliczeniu wyników okazało się, że największą wiedzę o tematach ujętych w teście mają osoby uczęszczające do szkół średnich.

Najlepszy wynik w kategorii szkół średnich uzyskał: Mateusz Kaczmarek, Drugie miejsce zajął Aleksander Kubiak, Trzecie miejsce zajął Damian Bresz, Czwarte miejsce Natalia Lepa, Piąte miejsce Jakub Ratajczak.

„Człowiek w świecie pełnym zagrożeń”  2

Nagrody w konkursie wręczał Starosta Powiatu Grodziskiego Mariusz Zgaiński w asyście pani Aldony Banaszak z-cy Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego, pań pedagog Katarzyny Maciejewskiej oraz Aleksandry Żmidzińskiej oraz policjantów st. asp. Tomasza Górnego i sierż. Kamila Sikorskiego z grodziskiej komendy. Upominki w konkursie „Człowiek w świecie pełnym zagrożeń” ufundowało Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.

Tomasz Górny

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x