Czego może uczyć granie na komputerze?

O korzyściach płynących z gier komputerowych.

Z uwagi na nieustanny rozwój technologii, jedną z popularniejszych rozrywek współczesnych czasów są gry komputerowe. Tego rodzaju odskocznię od codzienności uwielbiają zarówno młodsi, jak i starsi użytkownicy. Choć granie może mieć pewne niekorzystne skutki, to jednak warto pamiętać, że dzięki takiej aktywności sporo można się również nauczyć.

Myślenie, zapamiętywanie, koordynacja wzrokowo-ruchowa

Wiele gier to doskonałe narzędzie do rozwijania umiejętności strategicznego i logicznego myślenia. Sporo użytkowników może opanować dzięki nim sztukę szybkiego zapamiętywania wielu rzeczy, kojarzenia faktów, łączenia różnorodnych elementów w całość. Niemal wszystkie nowe gry farmerskie, bez względu na gatunek, przyczyniają się także do rozwoju spostrzegawczości, odpowiedniego reagowania, podzielności uwagi, wyobraźni przestrzennej.

Z powodu konieczności jednoczesnego obserwowania ekranu i wykonywania określonych działań ręką za pomocą joysticka, pada czy myszy, granie wpływa w ogromnym stopniu na koordynację wzrokowo-ruchową. Warto wspomnieć również o tym, że hobby tego typu może rozwijać zdolności manualne i  przyczyniać się do szybkiego pisania na klawiaturze.

Zarządzanie i negocjowanie

Bardzo ważną sprawą, której mogą nauczyć zwłaszcza strategiczne i symulacyjne gry wideo, jest rozwijanie w zakresie przedsiębiorczości i zarządzania (np. pieniędzmi, ludźmi, przedmiotami). Zasady gry często wymagają właściwego planowania, przewidywania, podejmowania odpowiednich decyzji i ponoszenia ich konsekwencji.

W wielu wypadkach gracz musi też wyćwiczyć w sobie sztukę negocjacji, asertywności, odpowiedzialności, cierpliwości oraz nawiązywania kontaktów i współpracowania z innymi w celu stworzenia wspólnego planu i strategii działania. Opanowanie tych wszystkich umiejętności w wirtualnym świecie może przełożyć się na lepsze radzenie sobie także w prawdziwym życiu.

Wiedza i języki

Bardzo wiele gier posiada walor edukacyjny. W zależności od gatunku może to być wiedza z różnorodnych dziedzin. Strzelanki, wyścigi samochodowe czy wirtualne rozgrywki piłkarskie uczą m.in. praw fizyki lub zaznajamiają z tematyką sportową czy motoryzacyjną, z kolei gry farmerskie to często lekcja przyrody dla najmłodszych. Nie można zapomnieć także o językach obcych.

Wiele osób szybciej przyswaja nowe słowa, jeśli regularnie styka się z nimi w ulubionych grach. Kontakt z ludźmi z różnych rejonów świata również mobilizuje i przyczynia się do nauki. Konieczność posiadania umiejętności w tym zakresie, by móc porozumiewać się z graczami innej narodowości, często przynosi rezultaty lepsze niż tradycyjny kurs językowy.

Artykuł sponsorowany

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *