Coraz bliżej rozpoczęcia budowy gazociągu

GAZ-SYSTEM podpisał umowy na realizację inwestycji w województwie wielkopolskim i dolnośląskim. Do końca 2018 roku w kilkunastu gminach powstanie 168 km nowego gazociągu – ważnej części międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe.

W gminach: Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów, zatrudnione przez GAZ SYSTEM, konsorcja firm: PORR Polska Infrastructure S.A. , O.T. Industries-KVV Contractor CO. LTD. oraz JT S.A., IMP PROMONT d.o.o. wybudują ostatni element magistrali gazowej, łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach w województwie dolnośląskim i Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim.

Budowa gazociągu jest podzielona na dwa etapy:

– ETAP I obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km w województwie wielkopolskim);

– ETAP II obejmuje połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km w województwie wielkopolskim i dolnośląskim).

Gazociąg wysokiego ciśnienia Lwówek-Odolanów powstanie z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych technologii, przy wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń. Podczas realizacji inwestycji będzie zapewniony profesjonalny nadzór inwestorski i przyrodniczy.

Trasa gazociągu przebiega w większości w strefie ochronnej gazociągów już istniejących, co nie generuje nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów. Dzięki inwestycji do lokalnych budżetów wpłynie podatek od nieruchomości stanowiący 2% wartości infrastruktury gazowej, zlokalizowanej na terenie gminy.

GAZ-SYSTEM uzyskał dofinansowanie budowy gazociągu Lwówek-Odolanów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość dofinansowania pozyskanego z UE to ponad 472 mln PLN. Komisja Europejska przyznała inwestycji status „Projekt o znaczeniu wspólnotowym”. W 2016 r. GAZ-SYSTEM podpisał z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym umowy w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę ponad 1 mld zł.

Czytelnik nadesłał zdjęcia rur szykowanych do budowy gazociągu:

Wybrane dla Ciebie