W przypadku standardowego przelewu przesyłanie pieniędzy pomiędzy bankami może potrwać nawet kilkadziesiąt godzin. Szybki przelew to opcja udostępniona przez banki klientom, aby mogli oni przesyłać pieniądze na rachunek odbiorcy nawet w ciągu kilku sekund, a więc w czasie niemal rzeczywistym.

Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą wywiązać się z terminu zapłaty raty kredytu lub rachunku, a także przesłać natychmiast pieniądze najbliższym. Sprawdź, czym są szybkie przelewy międzybankowe i na czym one polegają.

Przelew standardowy vs przelew natychmiastowy

Obecnie podstawową funkcjonalnością każdego bankowego rachunku osobistego jest możliwość wykonywania przelewów pomiędzy różnymi kontami bankowymi. Czas realizacji takiego przelewu, a więc moment, w którym pieniądze trafią na rachunek odbiorcy, jest uzależniony od rodzaju przelewu, jaki wybierzemy. Standardowe przelewy międzybankowe są rozliczane według trzech sesji Elixir. Czas ich realizacji może więc potrwać dłużej. Niekiedy pieniądze trafiają na konto odbiorcy dopiero na drugi dzień roboczy, a przelew wysłany w piątek po południu może dotrzeć do adresata dopiero w poniedziałek. Istnieje jednak szybsza alternatywa – przelewy natychmiastowe.

Szybkie przelewy online – jak to działa?

Szybki przelew, nazywany również przelewem natychmiastowym lub ekspresowym, charakteryzuje się przede wszystkim krótkim czasem realizacji. W tym przypadku pieniądze docierają na rachunek odbiorcy niemal natychmiast. Szybkie przelewy są realizowane w nieco innym trybie niż standardowe operacje międzybankowe, jakie zazwyczaj wykonywane są z osobistego konta bankowego. Zlecając natychmiastowy przelew, ominięte zostają podczas jego realizacji standardowe sesje rozliczeniowe KIR (sesje systemu Elixir). Dzięki temu maksymalnie skraca się czas obsługi takiego przelewu, a pieniądze zostają przesłane w trybie natychmiastowym (rzeczywistym) nawet poza dniami i godzinami normalnego funkcjonowania banków (przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku). Warto pamiętać, że maksymalna kwota, jaką można przesłać w ramach standardowego przelewu natychmiastowego, to 100 000 PLN.

Warunkiem wykonania natychmiastowego przelewu jest to, że zarówno bank nadawcy, jak i bank odbiorcy muszą:

Jak wykonać szybki przelew?

Aby wykonać szybki przelew, należy zalogować się na swoje konto w bankowości elektronicznej lub mobilnej i wybrać opcję „przelew”. Następnie należy wypełnić pola dotyczące numeru rachunku i danych odbiorcy, wysokości przelewanej kwoty oraz tytułu przelewu. Co najważniejsze należy zaznaczyć rodzaj przelewu z listy dostępnych opcji – Express Elixir lub natychmiastowy, banki stosują różne nazwy tego przelewu. Na końcu warto jeszcze raz sprawdzić dane przelewu oraz zatwierdzić wykonanie płatności. Po kilku lub kilkunastu sekundach pieniądze powinny znaleźć się na rachunku odbiorcy przelewu.

Natychmiastowe przelewy a koszty ich realizacji

W przypadku zwykłych przelewów, tj. według sesji Elixir, za ich realizację klienci indywidualni nie zapłacą ani grosza, jednak trzeba poczekać na ich wykonanie, i to niekiedy dosyć długo. Z kolei w ramach przelewów natychmiastowych czas ich realizacji jest bardzo krótki, lecz w większości przypadków trzeba za nie zapłacić. Koszt takiej operacji najczęściej nie przekracza 5 PLN. Jednak zależy to od danej instytucji bankowej i stosowanej przez nią tabeli opłat.

Artykuł sponsorowany

5 2 głosów
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

"PGO24 Portal Grodziska i okolic - lokalny serwis informacyjny działający od 2010 w powiecie grodziskim (wielkopolskie).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze