Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Cicho wszędzie, głucho wszędzie…, czyli Arlekina Dziady w/g A. Mickiewicza 20 lat po premierze.

              Cicho wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie – tym znanym prawie wszystkim zdaniem,w czwartkowy wieczór, rozpoczęła przedstawienie w/g Dziadów A. Mickiewicza grupa teatralna Arlekin, w ramach Grodziskiej Jesieni Kulturalnej w CK Rondo.

              Okazja była szczególna, gdyż właśnie mija 20 lat od premiery romantycznego dramatu w wykonaniu uczniów grodziskiego LO, które stało się zaczątkiem istnienia Koła Teatralnego Arlekin.

W listopadzie 1998 roku grupa młodzieży grodziskiego Słowaka wraz z polonistką Hanną Mańkowską wystawiła po raz pierwszy II część dramatu wieszcza. Grupa uczniów zapragnęła „zabawić” się na poważnie w szkolny teatr. Okazało się, że teatralna przygoda, trwa do dnia dzisiejszego przy CK Rondo.

Wydaje się jakby to było wczoraj, a to już minęło 20 lat. Aż nie chce się wierzyć. Próby trwały do godz. 23, a na drugi dzień rano trzeba było iść do szkoły, na sprawdziany. Szukaliśmy w całym mieście materiałów na kostiumy, aż dzięki krawcowej pani Roj mieliśmy garaż pełen materiałów

  – wspomina koleżanki i kolegów oraz dawny zapał z nutą nostalgii Danuta Trzciołek, jedna z dwóch obecnych na sztuce, obok Anny Kurkowiak,  aktorek z pierwszego historycznego już dziś przedstawienia.

               Brawurowa gra młodych aktorów powodowała, że na widowni panowała absolutna cisza, której grozę i powagę treści dramatu dodatkowo podkreślały błyskające od czasu do czasu flesze komórek. Liczna widownia owacją na stojąco nagrodziła grę aktorską i interpretację Dziadów.

              Na zakończenie wieczoru opiekunka koła Hanna Mańkowska wraz ze swoimi aktorami odczytali laudację i przyjęli w poczet honorowych członków koła byłego burmistrza Henryka Szymańskiego, Marka Kineckiego oraz Sebastiana Skrzypczaka.

Jeszcze do teraz mam ciarki na skórze

rzekła udając się do szatni pani Danka. Chyba trudno o lepszą recenzję sztuki wystawionej przez koło Arlekin, sentymentalny prezent na własne urodziny.

A2M

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24