Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Chemiczne doświadczenia uczniów grodziskiego „Słowaka”

2 maja 2017 r. uczniowie klasy II d grodziskiego LO, realizującej przedmioty biologia i chemia w zakresie rozszerzonym, w ramach współpracy z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych oraz krótkim wykładzie.

Wykład pozwolił uczniom z grodziskiego liceum powtórzyć i utrwalić wiadomości na temat reakcji utleniania i redukcji.

O godz. 9.00 po krótkim przypomnieniu zasad BHP uczniowie grodziskiego „Słowaka” dobrani w pary zajęli swoje stanowiska i kierując się instrukcją oraz wskazówkami profesor UAM dr hab. Anny Gąsowskiej oraz prof. zw. dr hab. Krystyny Nowińskiej zabrali się do pracy. Do wykonania mieli aż 12 doświadczeń, które sprawdziły ich wiedzę teoretyczną z zakresu związków manganu, chromu, a także bilansowania reakcji redoks.

Podczas eksperymentów uczniowie mogli sami otrzymywać związki manganu czy chromu na różnych stopniach utlenienia, przeprowadzić reakcje miedzi ze stężonym kwasem azotowym (v) , czy też wykryć jod w roztworze za pomocą warstwy chloroformowej.

Po części praktycznej uczniowie IId mieli okazję uczestniczyć w wykładzie prof. dr hab. Lechosława Łomozika, podczas którego nauczyli się budować obwód elektryczny z ziemniaka, przewodów i dwóch gwoździ, a także mogli zobaczyć elektrolizę wody.

Korespondencja: LO Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24