Były prezes sądu w Grodzisku przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej

Sylwester Marciniak, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i były prezes Sądu Rejonowego w Grodzisku Wlkp, został wybrany nowym Przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej – poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze.

            Nowy przewodniczący zasiada w PKW ze wskazania prezesa NSA. Na początku lat 90 – tych był prezesem sądu rejonowego w Grodzisku. Pochodzi z Rakoniewic.

            Sędzia Sylwester Marciniak pracował już w PKW, od grudnia 2014 r., będąc jednym z zastępców poprzednika na stanowisku Wojciecha Hermelińskiego.

Jako szefa wspominam sędziego bardzo dobrze. Pamiętam, że przyjmował mnie do pracy w 1989 roku… – skomentowała dla PGO24 jedna z byłych podwładnych.

            Wybór nowego przewodniczącego PKW odbył się na nowych zasadach, wprowadzanych przez rządzących w 2018 r.. 20 stycznia prezydent Andrzej Duda powołał nowych członków PKW. Po raz pierwszy aż 7 członków PKW wskazał Sejm. To wywołało podejrzenia o upolitycznienie instytucji. Takie obawy formułował m. in. były przewodniczący Wojciech Hermeliński, współautor książki wypowiadającej się w krytycznym tonie o zmianach zasad wyboru PKW.

            Zastępcami przewodniczącego zostali Wojciech Szych, sędzia Trybunału Konstytucyjnego i sędzia w stanie spoczynku Zbigniew Cieślak.

A2M/

Fot. Facebook/PKW

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *