Burmistrz Piotr Hojan stanowczo opowiada się za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich

Burmistrz Piotr Hojan stanowczo opowiada się za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich 1

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan podziela obawy zgłaszane przez wielu samorządowców, co do realności przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r.

Jako bezpartyjny Burmistrz, który uzyskał swój mandat startując do wyborów z niezależnego, lokalnego komitetu, podzielam obawy zgłaszane przez moich kolegów – samorządowców co do realności przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku.

-napisał burmistrz w mediach społecznościowych

Narażanie zdrowia i życia osób zaangażowanych w przygotowanie wyborów, a także głosujących obywateli jest absolutnie nieuzasadnione w sytuacji rozprzestrzeniającej się epidemii, uważa burmistrz.

Uważam, że w sytuacji panującej i wciąż rozprzestrzeniającej się w naszym kraju epidemii koronawirusa jest to absolutnie nieuzasadnione narażanie zdrowia i życia zarówno głosujących naszych obywateli jak i osób wchodzących w skład komisji wyborczych. Nie sposób pogodzić głoszonej konieczności pozostania w domach z przebiegiem przygotowań i następnie organizacją samego aktu wyborczego. Organizacja lokali wyborczych w placówkach oświatowych ( a w przypadku naszej gminy to aż 7 z 10 lokali) kłóci się wprost z zasadami walki z epidemią – nawet jeżeli przyjmiemy, że w dacie wyborów fala zachorowań będzie się zmniejszać.

W obecnej sytuacji przed władzami samorządowymi stoi szereg problemów, które w nieprzewidywalnej sytuacji epidemii są przeszkodą w realizacji konstytucyjnych praw wyborczych obywateli, informuje włodarz gminy.

Informuję także, że w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie przedsięwziąć działań związanych z organizacją wyborów, takich jak: przygotowania obwieszczeń wyborczych, naboru i szkolenia członków komisji, zapewnienia obsługi informatycznej, przygotowania bezpiecznych lokali wyborczych czy np. zorganizowania obwodu głosowania w grodziskim szpitalu. W sytuacji epidemii nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa członkom obwodowych komisji wyborczych, osobom głosującym oraz tym, którzy te wybory będą przygotowywać czy obsługiwać. Brak skutecznych rozwiązań w sytuacji, gdy członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną objęci kwarantanną bezpośrednio przed pierwszą turą lub też pomiędzy pierwszą a drugą turą wyborów. Oznacza to, że nie możemy zapewnić obywatelom korzystania w pełni z ich konstytucyjnych praw wyborczych.

Burmistrz Piotr Hojan stanowczo opowiada się za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich


Kierując się względami bezpieczeństwa, zbiorową odpowiedzialnością oraz zdrowym rozsądkiem, mając na względzie ciągłą ekspansję koronawirusa opowiadam się stanowczo za przesunięciem terminu wyborów prezydenckich.

-kwituje Piotr Hojan

Na ten temat:

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x