Burmistrz na jubileuszu 950-lecia Opactwa w Lubiniu

Burmistrz na jubileuszu 950-lecia Opactwa w Lubiniu 1

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan uczestniczył w uroczystym rozpoczęciu obchodów 950-lecia Opactwa Benedyktynów w Lubiniu.

W Lubiniu zjawili się także przedstawiciele administracji państwowej. Wojewodę wielkopolskiego Łukasza Mikołajczyka, reprezentowała I wicewojewoda Aneta Niestrawska, a w imieniu Premiera Rzeczypospolitej Polskiej przybył sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak.

Uroczystości zaszczycił także swoją obecnością Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Mszy świętej, w dniu 11 lipca 2020 roku, w którym Kościół czci św. Benedykta, Patrona Europy, przewodniczył ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Z wielką radością przeżywamy dzisiaj jubileusz 950-lecia istnienia benedyktyńskiego opactwa w Lubiniu. Jest ono tylko ok. 100 lat młodsze od daty chrztu Mieszka I. (…) Mądrość kolejnych pokoleń benedyktyńskich, które żyły i umierały w tym opactwie polega na tym, że wszystkie one – w mniejszym lub większym stopniu – nauczyły się budowania swego życia na skale, zapewniając tym samym trwałość dziełu świętego Benedykta” – mówił ksiądz arcybiskup.

Burmistrz na jubileuszu 950-lecia Opactwa w Lubiniu 2

W liście wojewody wielkopolskiego skierowanym do Brata Przeora, który odczytała wicewojewoda, znalazły się słowa uznania  dla wielkiego dzieła, które od setek lat budowane jest przez zakonników, i które dla nas – współczesnych – powinno być zawsze wielką inspiracją.

W Lubiniu spoczywa Ojciec Bernard z Wąbrzeźna, którego osoba wiąże się z historią Grodziska Wielkopolskiego.

Źródło: Urząd Wojewódzki Województwa Wielkopolskiego

Więcej informacji na stronie: http://www.benedyktyni.net/aktualnosci/wydarzenia/64064/uroczystosc-sw-benedykta-poczatek-jubileuszu-950-lecia-opactwa-w-lubiniu#1

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x