„Brodawa platz” – zapomniane oblicze Grodziska

„Brodawa platz” – zapomniane oblicze Grodziska 1

Przedstawiamy i wspominamy legendarną już dzisiaj „Brodawę” na placu Wiosny Ludów /dzisiejszy ogródek piwny znanej pizzerii.

Historycznie plac powstał po zburzeniu przez hitlerowców żydowskiej bożnicy podczas ostatniej wojny. Później teren pełnił funkcję parkingu, mini parku, placu przechodniego.

Na tym miejscu postawiono pierwszą fontannę miejską, do powstania której w połowie lat 80 – tych dzielnie przyczynił się obecny burmistrz H. Szymański. Powstała tuż przed jednym z reaktywowanych po stanie wojennym gen. Jaruzelskiego Piwobrań, gdy Grodzisk starał się wychodzić na szersze wody w „socjalistycznym rozwoju i współzawodnictwie” – jak to wtedy oficjalnie mawiano.

W czasach upadającego systemu komunistycznego była to jednak nowatorska budowla, mająca w zamyśle sławić miasto Piwa Grodziskiego, które szczerze mówiąc, już wtedy mocno chyliło się ku upadkowi. Jednak żadne z okolicznych miasteczek nie mogło pochwalić się obeliskiem nie będącym jakimś pomnikiem martyrologii lub narodowej tragedii. Ale czy z perspektywy czasu architektura pomnika jako buzującego pianą tradycyjnego pokalu do piwa broni się czy trąca tandetą? – oceńcie sami.

Dość szybko pomnikowy pokal zaczął rdziewieć, a woda spływała leniwie ciurkiem tworząc rdzawe nacieki. Dla niektórych stał się symbolem upadającego ustroju komunistycznego, ale dla wielu był żelaznym punktem towarzyskich spotkań na okolicznych ławkach. Cieszył zarówno amatorów randek, nocnych ekscesów, spacerowiczów niedzielnych i smakoszy tanich napojów wyskokowych. Ówczesna milicja dzielnie starała się krzyżować plany konsumpcyjne biesiadników, którzy pewno w odwecie nazwali pokal z ledwo tryskającą wodą na „cześć” milicji i męskiej słabości mało poetycko, zasługujące raczej na wykropkowanie niż przytaczanie. Jednakże dla wielu grodziszczan stała się obiegową nazwą tego miejsca.

Na przełomie lat 80/90 fontanna straszyła zardzewiałym pokalem, aż wreszcie górna część fontanny została rozebrana. Pozostał kamienny postument, który originały i goście powstałej pizzerii, a szczególnie kultowej Hasty Maniany z ul. Kościelnej nazwali „brodawa platz”, kierując się zapewne sugestywnym kształtem budowli. Brodawa platz to również pamiętna scena muzyczna dla grodziskich zespołów alternatywnych, jak wspomina stary bywalec „zespołów jednej piosenki” oraz sławnych solistów tzw. sznapsbarytonów. Dzisiaj pozostały wspomnienia o przeżyciach, rozmowach i młodzieńczych ekscesach na Brodawa Platz młodzieży z dekadenckich lat 90-tych.

„Brodawa platz” – zapomniane oblicze Grodziska 2Andrzej M. Mańkowski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Laura Von Glick
Laura Von Glick
2 lat temu

Na Brodawie działo się wiele ciekawych rzeczy swego czasu…

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x