W sobotę, 4 września br. o godzinie 10.30 na  ul. Szerokiej w Grodzisku Wlkp. odbyło się Narodowe Czytanie, którego celem jest propagowanie dzieł literatury polskiej. W tym roku w ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji została odczytana tragifarsa kołtuńska ,,Moralność pani Dulskiej’’ Gabrieli Zapolskiej.

W Grodzisku Wlkp. już po raz siódmy akcję zorganizowali Grodziski ,Słowak’’ oraz  Grupa Teatralna Arlekin. Uczestników na początku tradycyjnie przywitała pani Jadwiga Łacheta, dyrektor szkoły, która od początku bierze czynny udział w akcji. Natomiast krótką historię dzieła Gabrieli Zapolskiej zaprezentowała Kaja Palicka, uczennica ,,Słowaka’’ i jednocześnie szefowa grupy teatralnej.

Uczestnicy akcji przez dwie godziny odczytywali tekst tragifarsy, z której cytaty nic nie straciły na aktualności, a które jednocześnie bawią i przerażają. Bo czy nie śmieszy i przeraża Aniela Dulska, kiedy mówi: ,,Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział. Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe.’’ albo ,,W porządnej kamienicy wypadki się nie trafiają. Czy pani widziała kiedy przed hrabską kamienicą pogotowie? Nie! A potem ta publika w gazetach! ‘’

Ciekawa forma akcji, przypominająca uliczny happening, spowodowała, że mieszkańcy miasta przystawali przy czytających- trochę ze zdziwieniem, trochę z ciekawością, niektórzy na chwilkę, inni na dłużej – i wsłuchiwali się w treść młodopolskiego arcydzieła literatury polskiej. Dziś wyjątkowo do akcji ,,przyłączył’’ się sam patron szkoły Juliusz Słowacki, który 4 września obchodzi kolejne urodziny

W tegorocznej edycji  udział wzięli: pan Sebastian Skrzypczak, przewodniczący Rady Powiatu i jednocześnie nauczyciel historii w liceum, pani Anita Fabiś- Palicka, radna miejska, panie Jadwiga Łacheta i Katarzyna Nowak-Pierszalska, dyrektor i wicedyrektor liceum, pani Mirosława Nowinka, dyrektor Policealnej Szkoły Kosmetycznej  wraz ze słuchaczkami szkoły, pan Andrzej Chróst, pracownik Muzealnej Izby Tradycji, pan Andrzej Mańkowski, przedstawiciel redakcji PGO24, absolwent szkoły Adam Boch, nauczyciele liceum panie Dorota Adam, Dorota Jankowiak, Wioletta Falkowska, Grażyna Skrzypczak,  uczniowie: Zuzanna Cieżuch, Zuzanna Gmerek, Zuzanna Helbin, Julia Kalemba, Dorota Kałek, Julia Konieczna, Bartek Kempa, Patryk Musielak, Jakub Muszyński, Kaja Palicka, Nikol Pucka, Kamil Rataj, Zuzanna Skrzypczak, Hubert Woźny, Dominika Żok oraz Radek Mańkowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 4.

5 1 głosuj
Ocena artykułu


Telewizory do kupienia

"PGO24 Portal Grodziska i okolic - lokalny serwis informacyjny działający od 2010 w powiecie grodziskim (wielkopolskie).

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze