Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Bohaterowie

Gdy wschodzi słońce gwiazdy bledną. Analogia dnia i nocy doskonale odzwierciedla zjawisko znane każdemu z nas a polegające na tym, że jedno wydarzenie przyćmiewa drugie. Niestety ta prawidłowość miała miejsce również ostatnimi czasy tj. 28 czerwca bieżącego roku, gdy w cieniu Euro niemal całkowicie uwadze mediów i samego społeczeństwa umknęła 56 rocznica wydarzeń jakie miały miejsce w Poznaniu w 1956 r.

Przypomnijmy, 28 czerwca wybuchł w tym mieście pierwszy w PRL-u strajk generalny połączony z demonstracjami ulicznymi, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję – Poznański Czerwiec. Przez propagandę PRL bagatelizowany jako wypadki czerwcowe lub przemilczany, obecnie przez część historyków i kombatantów określany także jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie. Ten spontaniczny zryw, którego przyczyną była panująca drożyzna bardzo szybko przerodził się protest przeciwko panującemu wówczas ustrojowi, gdzie obok haseł domagających się chleba pojawiło się, także żądanie wolności.

W toku walk i pacyfikacji miasta zginęło, w zależności od szacunków, od 57 do 70 osób a około 600 zostało rannych, poza tym aresztowania uczestników rozpoczęły się już 28 czerwca, nasiliły się w dniach następnych, ogółem aresztowano 250 osób,  przy czym podczas przesłuchań obchodzono się z nimi niezwykle brutalnie. Symbolem Poznańskiego Czerwca stał się Romek Strzałkowski- trzynastoletnia śmiertelna ofiara opisywanych wydarzeń.

Wydarzenia w Poznaniu, będące „szokiem” zarówno dla społeczeństwa jak i klasy rządzącej spowodowały przyspieszenie procesów demokratyzacji w państwie. Wnioski płynące z doświadczeń Poznańskiego Czerwca odegrały wielką rolę w procesie dojrzewania tzw. przemian październikowych w państwach demokracji ludowych. Przyspieszyły proces dojrzewania politycznego wielu ludzi. Można przypuszczać, że wydarzeniom poznańskim zawdzięczamy, iż “przewrót październikowy” w Polsce miał charakter bezkrwawy, w przeciwieństwie poderwanych w tym samym czasie do walki Węgier, gdzie protesty krwawo stłumiła bartnia armia ZSRR.

My Wielkopolanie jesteśmy zobligowani do pamiętania i celebrowania wydarzeń Poznańskiego Czerwca.  Ten jeden dzień w roku powinniśmy zadumać się nad losami tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju, mam sklepy napełnione towarem, możemy się kształcić, pracować czy suwerennie organizować imprezy na skale europejską, takie jak na przykład trwające zawody w piłce nożnej Euro 2012.

Killion Munyama

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24