„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego.

Rajd zabytkowych aut Grodzisk Wlkp.

            Grodzisk stał się miejscem niecodziennego widowiska, w którym głównymi aktorami zostały zabytkowe auta. Stare luksusowe mercedesy, zabytkowa Corvetta, krwisty Jaguar, amerykańskie krążowniki szos i ….plastykowy Trabant; stanowiły nie lada atrakcję dla widzów. A rozchodzących się lekki zapach przepalonej benzyny w powietrzu oznajmiał, że to „prawdziwe” samochody bez elektrycznych napędów i turbin.

W imprezie bierze udział 50 załóg. Rajd prowadzi w tym roku śladami gen. Sosnkowskiego… – mówi Piotr Matuszek, uczestnik rajdu i przedstawiciel  Automobilklubu Wielkopolskiego. Właściciel pięknej, prawie 100 letniej furgonetki Ford A, w kolorze butelkowej zieleni, składającej się całości z oryginalnych części.

praca grodzisk wlkp
Rajd zabytkowych aut Grodzisk Wlkp.

            Generał Kazimierz Sosnkowski, żołnierz legionów, późniejszy polityczny oponent Józefa Piłsudskiego i wódz naczelny w czasie wojny, był właścicielem majątku Porażyn (etap wyścigu). Ówczesny minister wojny był współfundatorem stadionu klubu Dyskobolii, który osobiście otworzył w 1925 roku. Rajd miał przypomnieć jego postać i zasługi dla Grodziska, którego samorząd patronował  automobilowej imprezie. 

„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 1
„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 2
„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 3
„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 4

Czar „białego 66”.

Oldboye szos wzbudziły duże zainteresowanie. Dlaczego?

Są piękne. – odpowiedziała krótko dojrzała pani.

Ciekawie wyglądają, inaczej niż dzisiejsze samochody. Gdyby był to rajd współczesnych pojazdów na pewno nie przyszłabym oglądać. Mają coś w sobie, takie niespotykane kształty, niecodzienne… – komentowały trzy młode damy obserwując imprezę.

Zgodnie przyznają, że faworytem imprezy dla nich jest „ten biały, z numerem 66”. Mercedes z 1928 roku, o pojemności silnika 3 litry, który wg kierującego „pali tyle, ile się wleje” na 100 km. „Ten biały” generalnie był faworytem pań. Być może dlatego, że jak określiła faworyta pani Agnieszka – „trochę jest z branży ślubnej”.

Rajd zabytkowych aut Grodzisk Wlkp.

Piękne auta, oryginalne, cuda techniki, starej techniki. Dzisiaj już się takich samochodów nie spotyka, nie produkuje. Każdy z nich kosztuje właściciela wiele zachodu, zabiegów. To jest pasja, której trzeba  poświecić wiele czasu i kosztów… – komentował Marek Bochyński, grodziski regionalista i kolekcjoner pamiątek po piwie grodziskim, zafascynowany sprowadzonym z USA starym Jaguarem E-type.

            Trabant.. – rzekł nastolatek, fotografujący z pasją wjeżdżające auta, zapytany o faworyta imprezy. Można wysnuć wniosek, że z czasem nawet „zemsta Honeckera” zyskuje na uroku.

Właściciele często mają do swoich cacek emocjonalny stosunek i chętnie dzielą się walorami technicznymi. Czym jest dla nich posiadanie zabytkowego auta? Pasją, prestiżem, a czasem…

„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 5
Rajd zabytkowych aut Grodzisk Wlkp.
„Biały 66” faworytem dam. Z rajdu zabytkowych aut śladami gen. Sosnkowskiego. 6

Uzależnieniem.. – odpowiedział z szerokim uśmiechem, automobilista w czerwonej apaszce. Właściciel prestiżowego mercedesa SL V8.

Rajd śladami gen. Sosnkowskiego odbył się pod patronatem marszałka Województwa Wielkopolskiego i burmistrza Grodziska Wlkp.

A2M

4.9 7 głosów
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x