Bezrobocie źle robi kobietom

Renata Broniarczyk to osoba, która dała się poznać z krytycznych, względem grodziskich władz, wystąpień podczas sesji Rady Miejskiej. Robi to, ponieważ chce mówić w imieniu ludzi, których nikt nie słucha. W poprzednich wyborach kandydowała na burmistrza, a teraz zapowiada, że jeśli obecny burmistrz wystartuje w następnych wyborach, to ona również – nawet za ostatnie pieniądze, ale będzie kandydować.

Tym razem zdecydowała się nakreślić dramatyczny wpływ złej sytuacji na lokalnym rynku pracy na los kobiet:

Sytuacja grodziskich kobiet w wielu wypadkach nie napawa optymizmem. Duże bezrobocie i brak perspektyw zmiany tego stanu powodują wzmożoną migrację zarobkową mężczyzn, co w wielu przypadkach prowadzi do rozpadu małżeństw. Kobiety pozostawione same sobie oddają się rozwiązłości, znajdują pseudokonkubentów, łatwiej jest im popaść w alkoholizm. Zwyczaje, które przyszły do nas z zachodu też odbijają się na kondycji kobiet. Kiedyś była taka społeczna presja, że jeśli już „dziecko było w drodze”, to partner się żenił i brał odpowiedzialność, a teraz często zostawia kobietę samą w ciąży.

Zdarzają się sytuacje, że osamotniona kobieta nie ma szans na ściągnięcie pieniędzy od partnera „alimenciarza”. Jeśli kobieta ma jakieś dochody to nie dostanie pieniędzy z funduszu, bo tak niski jest próg dochodowy uprawniający do świadczeń. Wtedy z dzieckiem ląduje gdzieś na jakimś poddaszu, bez wody – bo na tyle pozwalają jej posiadane środki. W takich warunkach kurator ma prawo odebrać jej dziecko, nawet tymczasowo. Stąd droga do załamania psychicznego jest bardzo krótka. To są sytuacje, z którymi osobiście miałam do czynienia. Przerażające sytuacje.

Kobiety potrzebują, nie tylko w Grodzisku, większego wsparcia. Potrzebne jest wsparcie finansowe. Potrzebna jest praca. Te kobiety, które są poukładane – chcą pracować, ale nie mają gdzie.

Człowiek bez pracy jest pozbawiony szansy stać się samodzielną, odpowiedzialną i dojrzałą osobą.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *