Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Bez nas sądy nie istnieją. Minął już 60. dzień protestu pracowników grodziskiego sądu. [video]

Bez nas sądy nie istnieją – pod takim hasłem, każdego dnia, w samo południe, wychodzą protestować pracownicy grodziskiego sądu.

           Każdy protest trwa przysłowiowy akademicki kwadrans, ale odbywa się cierpliwie od ponad 3 miesięcy. Forma protestu jest częścią ogólnopolskiej akcji, mającej na celu uzyskać 1000 złotych podwyżki brutto.

Nie jest nam do śmiechu – mówią protestujący. Rzeczywiście, protest odbywa się w ciszy!

Po długiej, protestacyjnej chwili milczenia, pracownicy są bardziej skorzy do rozmów, a właściwie wypowiedzenia swojego żalu.

Część koleżanek była w Warszawie na proteście – mówi jedna z pań. Niektórzy petenci chcą nas poprzeć i pytają o listę poparcia do podpisu – dodaje druga.

Cierpliwy protest i żal

           Protestujący informują, że w marcu odbyły się rozmowy ze stroną rządową, ale „nic nam nie potrafili zaoferować”, gdyż po prostu przyszli na rozmowy „kompletnie nieprzygotowani”.

Daje się odczuć, że jedynym reprezentantem ich interesów jest związek zawodowy Adrem – wynika z rozmowy. Przy okazji wyrażają duży żal do innych związków zawodowych, szczególnie Solidarności. Według opinii zebranych, przeplatanej z poczuciem niesprawiedliwości, idzie na ustępstwa, mówiąc przewrotnie – aby czasem rządowi nie zrobić dużej krzywdy.

Czuję się zażenowana…, gdy wiceminister sprawiedliwości głośno mówi, że w ciągu ostatnich 2-3 lat dostałyśmy 1000 złotych podwyżki… . Co jest nieprawdą . Przecież  nie dostałyśmy żadnej podwyżki od, … chyba 10 lat! Były tylko wyrównania dla tych, którzy nie mieli najniższej krajowej  – podsumowuje kolejny dzień protestu pani Małgorzata. Jednocześnie, zapytana – skąd takie wyliczenia ministra – przedstawia szczegółowo fakty i historię protestu.

            Kilka dni temu „sądowa” Solidarność poszła na kolejne ustępstwa w imieniu wszystkich pracowników, zmniejszając żądania płacowe. W połowie kwietnia ma się odbyć następne  spotkanie przedstawicieli pracobiorców z rządem w sprawie podwyżki. Jutro w południe pracownicy ponownie wyjdą protestować przed budynkiem grodziskiego sądu. Cierpliwie i w milczeniu.

A2M

Wybrane dla Ciebie