BĘDĘ MAMĄ – I CO DALEJ?

W dniu 18 marca 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się spotkanie warsztatowe zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim oraz fundację JAVANI.

Założycielka fundacji – Dorota Napierała wraz z psychologiem – Małgorzatą Konieczny podczas spotkania z młodzieżą przedstawiły główne założenia fundacji JAVANI. Statutowym celem fundacji jest wsparcie małoletnich rodziców w trudnym zadaniu wychowania własnych dzieci oraz w kontynuowaniu edukacji, pomimo zmiany ich sytuacji życiowej. Pomagają osobom, które się do nich zgłoszą poprzez objęcie ich między innymi opieką psychologiczną, prawną czy medyczną. Fundacja skupia się także na działaniach edukacyjnych, które mają na celu zapobieganie pojawianiu się  nieplanowanym ciążom, a także aborcji wśród dzieci i młodzieży. Do JAVANI zgłaszają się także rodzice, których niepełnoletnie dzieci spodziewają się dziecka. Fundacja prowadzi swoją działalność całkowicie nieodpłatnie.

W dalszej części spotkania uczniowie klas trzecich i drugich dowiedzieli się jak przeprowadzić trudną rozmowę z rodzicami i nauczycielami dotyczącą problemów związanych z ciążą, niezakwalifikowaniem do następnej klasy lub innych kryzysów w domu młodej osoby. Jak ważne jest przygotowanie planu rozmowy i przemyślenie swoich dalszych kroków. Pani Dorota przedstawiła przykłady realnych sytuacji, z którymi fundacja miała do czynienia. Pod koniec spotkania uczniowie mieli okazję zadawać pytania i dzielić się swoimi refleksjami dotyczącymi omawianych tematów. Reakcja młodzieży była pozytywna, wyrazili aprobatę dla propagowanych treści, zauważyli, że jest to temat o którym warto mówić, po to by osoby potrzebujące pomocy nie zostały same ze swoimi problemami. Rozdane zostały ulotki i udostępnione dane teleadresowe do fundacji JAVANI.

W spotkaniu wzięło udział 55 uczniów trzecich i drugich klas. Fundacja JAVANI wyraziła chęć przeprowadzenia warsztatów dla uczniów klas młodszych przy wsparciu osób zajmujących się problemami prawnymi z zakresu prawa rodzinnego i nieletnich oraz innych specjalistów współpracujących z fundacją na temat aspektów prawnych i medycznych bardzo wczesnego macierzyństwa.

https://www.facebook.com/fundacja.javani
http://javani.archpoznan.pl/

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24