Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Bartosz Duczyński z grodziskiego „Słowaka” zajął drugie miejsce w Igrzyskach historycznych w Gnieźnie!

Bartek Duczyński z grodziskiego „Słowaka”  zajął drugie miejsce w Igrzyskach historycznych w Gnieźnie! To drugie podium w konkursie historycznym na szczeblu wojewódzkim w przeciągu tygodnia!

Bartosz zajął trzecie miejsce w województwie

Uczniowie grodziskiego liceum wzięli udział w  III Igrzyskach Akademickich w Gnieźnie. Impreza rozgrywana w tym roku po raz trzeci zgromadziła na starcie 3 osobowe reprezentacje ze wszystkich liceów w Wielkopolsce.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Gnieźnie.  Konkurs polega na rozwiązaniu testu z zagadnień objętych wcześniej wyznaczonym programem . W roku ubiegłym była to wiedza o cywilizacji zachodnioeuropejskiej, a w roku bieżącym  zagadnienia z powstania wielkopolskiego. Naszą szkolę reprezentowali: Mikołaj Szczepankiewicz z III a, Mikołaj Fórmaniak z IIb oraz Bartosz Duczyński z IIb, którymi opiekował się nauczyciel historii: Sebastian Skrzypczak. Na rozwiązanie testu uczestnicy otrzymali 60 min. Pytania przygotował znany badacz dziejów powstania, jednocześnie prof. UAM – Janusz Karwat.

Po rozwiązaniu testu młodzież i nauczyciele zostali podjęci przez dziekana IKE obiadem, podczas którego mogli wymienić uwagi z uczniami szkół średnich z naszej okolicy m.in. z  Wolsztyna, Opalenicy, Nietążkowa. Rozmawiano o szkołach i konkursie. Najwięcej emocji wzbudziło pytanie kto był oficjalnym fotografem powstania wielkopolskiego. Jak się później okazało nikt nie udzielił na nie poprawnej odpowiedzi. Wśród pytań konkursowych były również pytania o przebieg działań frontowych, liczebność i strukturę wojsk powstańczych (Armii Wielkopolskiej), dowódców poszczególnych odcinków.

Po sprawdzeniu prac nadszedł czas na rozstrzygnięcie. Jury ustami prof. J. Karwata ogłosiło laureatów trzech pierwszych miejsc. Pierwsze miejsce i zestaw nagród zdobył uczeń Liceum z Ostrowa Wielkopolskiego, a na drugim miejscu uplasował się Bartosz Duczyński z grodziskiego „Słowaka”. Z kolei trzecie miejsce uzyskał reprezentant gospodarzy.

Bartosz został nagrodzony tabletem oraz zestawem nagród rzeczowych i voucherów. Pozostali uczestnicy z naszego terenu otrzymali pamiątki związane z gnieźnieńskim IKE. Warto wspomnieć, że Bartosz Duczyński potwierdził swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim. W przeciągu tygodnia drugi raz stając na podium konkursu wojewódzkiego o tematyce powstania wielkopolskiego.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24