„BARŁÓG LITERACKI” – SPOTKANIE Z SYLWIĄ CHUTNIK I KAROLINĄ SULEJ

„BARŁÓG LITERACKI” – SPOTKANIE Z SYLWIĄ CHUTNIK I KAROLINĄ SULEJ 1

Grodziska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie pt. „Barłóg Literacki”, które przeprowadzą Karolina Sulej, dziennikarka i kulturoznawczyni oraz Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna.  Obie Panie stworzyły i prowadziły w TV program „Barłóg Literacki”, z którym odwiedzą grodziską Bibliotekę i opowiedzą o swoich literackich fascynacjach i nowościach wydawniczych. Prowadziły także  program “Cappuccino z książką” w TVP Kultura  i rubrykę literacką  w Wysokich Obcasach.

    Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 marca 2020 r.  o godz. 17.00 w Bibliotece     przy ul. Kolejowej 12 i realizowane będzie w ramach projektu pt. „Zalajkuj Bibliotekę!…” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.

„BARŁÓG LITERACKI” – SPOTKANIE Z SYLWIĄ CHUTNIK I KAROLINĄ SULEJ 2

SYLWIA CHUTNIK

    Pisarka, dziennikarka, kulturoznawczyni, przewodniczka miejska. Zajmuje się działalnością społeczną, kierując fundacją MaMa, dążącą do poprawy sytuacji matek w Polsce, należy także do Porozumienia Kobiet. Jest laureatką konkursu Dama Warszawy w  2007 r. oraz Wawoaktywnych w 2008 r przyznawana przez Życie Warszawy. W roku 2009 nominowana do Nagrody Literackiej Nike, otrzymała również tzw. społecznego Nobla Ashoki – nagrodę przyznawaną przedsiębiorcom społecznym przez międzynarodową organizację Ashoka za wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego.  

     Autorka powieści „Kieszonkowy Atlas Kobiet”, „Dzidzia”, ,,Cwaniary”, „Jolanta”, „Smutek cinkciarza” oraz książki historycznej „Warszawa Kobiet” , bajki dla dzieci „Nieśmiałek”,„Dino Bambino”, zbioru felietonów ,,Mama  ma zawsze rację”, zbioru opowiadań, ,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” i ,,W krainie czarów”, rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki”.

      Powieści zostały wystawione przez Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. Laureatka Paszportów Polityki 2008 (literatura). Trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w Niemczech, Rosji, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Chorwacji, Ameryce Północnej, Serbii i na Litwie. Twórczyni sztuk teatralnych: ,,Muranooo” (Teatr Dramatyczny w Warszawie i Itim Theatre Ensemble w Tel Avivie), ,,Aleksandra” (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), ,,Wanda” (współautorka z Patrycją Dołowy, Teatr Stary w Krakowie) „Gwałt. Głosy” (Teatr Powszechny) oraz słuchowiska radiowego „Piwnica” (premiera w Trójce 4.08.2014). Laureatka konkursu ,,Dama Warszawy 2007” i ,,Wawoaktywnych 2008 Życia Warszawy”;, nominowana do ,,Stołka”; nagrody Gazety Stołecznej 2008, nominowana do tytułu Polki Roku 2007 Gazety Wyborczej i Kobiety Glamour 2008 oraz Róży Gali w kategorii literatura w 2010 roku, do nagrody ,,3 X portalu ,,Onaonaona.com”, do „Okularów Równości 2012”. Jej ,,Kieszonkowy Atlas Kobiet” został Książką Roku radiowej Trójki w 2009 roku.   W 2018 roku dostała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną.

KAROLINA SULEJ

Od 10 lat dziennikarka freelancerka związana m.in z magazynami: „Wysokie Obcasy“, „Książki“, „Viva! Moda“. Zaczynała jako dziewiętnastolatka w „A4“. Była redaktorką eksperymentalnego pisma o modzie „Maj“, wicenaczelną „Exklusiv“, redaktor prowadzącą „Podróży“. Kiedyś stylistka, dziś zajmuje się antropologią mody – jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie działa w Zespole do Badań nad Modą i pisze pracę o roli wyglądu w czasie drugiej wojny światowej. Prowadzi program o książkach dla TVP Kultura.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x