Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Barbórka grodziskich górników w roku jubileuszu PGNiG w Zielonej Górze

Tradycyjnym hymnem grodziscy górnicy z Ośrodka Kopalń Grodzisk Wlkp rozpoczęli doroczne spotkanie barbórkowe.

Górnicy śpiewają tradycyjny hymn

Okazja była szczególna. PGNiG Oddział w Zielonej Górze, w skład którego wchodzi Ośrodek Kopalń Grodzisk,  obchodzi właśnie 50 lecie swojego istnienia. Ośrodkowi podlegają okoliczne kopalnie gazu i ropy naftowej.

Święto Barbórki to okazja do podsumowania dorocznej pracy, czas nadania stopni górniczych, złożenia podziękowań dla pracowników oraz przedstawienia załodze perspektyw dalszego rozwoju.

Barbórka to święto górników. 

Tradycyjnie już w spotkaniu uczestniczyli grodziscy samorządowcy – starosta powiatu grodziskiego i burmistrzowie gmin, w których prowadzona jest działalność wydobywcza „błękitnego paliwa” oraz zaproszeni goście z centrali spółki i oddziału w Zielonej Górze.

Większości mieszkańców popularne „gazy” kojarzą się wyłącznie z rachunkami za używanie energii w domach. W rzeczywistości gaz dla odbiorców indywidualnych to tylko ułamek działalności.

Mnie się już nie chce tłumaczyć dlaczego gaz jest „drogi”. Nawet moi najbliżsi myślą, że jak gazu nie widać to powinien być prawie za darmo

– mówi jeden z byłych pracowników

Inne irytujące i podejrzliwe pytanie dla pracowników to: “dlaczego wczoraj płomień w kuchence był czerwony?” Okazuje się, że winny może być garnek z mokrym dnem lub palnik zalany kipiącą wodą.

Jednak gaz ziemny ma o wiele szersze zastosowanie niż tylko w gospodarstwach domowych. Dachówki na nowo budowanym domu, energia elektryczna, sprzęt elektrotechniczny, badania przy użyciu skomplikowanych urządzeń medycznych, instalacje elektryczne czy nawóz sztuczny używany przez okolicznych rolników to tylko niektóre dziedziny, w których wykorzystywany jest gaz ziemny pochodzący m.in z okolicznych złóż.

Należy pamiętać, że gaz ziemny uchodzi za najbardziej ekologiczne paliwo, określane często jako błękitne paliwo, które może pomóc miasteczkom powiatu w walce ze smogiem węglowym. W wymiarze lokalnym firma gazownicza jest mecenasem Grodziskiej Orkiestry Dętej, do niedawna sponsorowała Półmaraton Słowaka, dofinansowuje lokalne drogi i przedsięwzięcia.

Gdy 32 lata temu przyjmowałem się do „gazów” to moja rodzina była bardzo negatywnie nastawiona do tego wyboru

– wspomina grodziski regionalista i pracownik OK Grodzisk Darek Matuszewski.

Trudno się dziwić. Ponad 40 lat temu do zapyziałego Grodziska przybyły potężne wieże wiertnicze poszukujące złóż, ciężki transport oraz pracownicy, hałaśliwi tułacze, którzy chwilami przypominali poszukiwaczy z ery gorączki złota. Ówczesna senna lokalna społeczność odebrała to raczej jako najazd „dzikich i obcych”.                                   

Okalające miasto rozświetlone wieże, drogi i pola poprzecinane głębokimi wykopami, dziwne pojazdy robiły wrażenie jak z filmu o kosmitach. Nieznane często wzbudza lęk. Jednak tamta inwazja dała potężny impuls rozwojowy, jakiego dawno w mieście nie widziano. Rozwój Osiedla OWP, liczne lokalne drogi, rozwój infrastruktury gazowniczej i nie tylko, a przede wszystkich nowi obywatele wnieśli i wnoszą do miasta  tzw. kapitał ludzki. To tylko nieliczne pozytywne przykłady. „Hunowie” z gazów okazali się zwykłymi obywatelami, którzy zapuścili tutaj korzenie, a praca w firmie z czasem stała się prestiżowa w lokalnej społeczności.

Nie ma obecnie w powiecie grodziskim bardziej innowacyjnej technologicznie firmy. Jednak mieszkańcy zapytani, która z firm jest wiodącą pod względem technologicznym, nie wymieniają PGNiG w Grodzisku. Pytani o kwestie zarobków już tak. Być może w tym tkwi sekret popularności klas o profilu górnictwo otworowe w Zespole Szkół Technicznych? Tkwi w tym też odpowiedź o przyszłość.

Ośrodek Kopalń Grodzisk jest wiodącym w Polsce producentem gazu ziemnego  ze złóż krajowych. Lokalne jednostki PGNiG wykorzystują najnowocześniejszą dostępną na świecie technologię. Imponującą instalację Odazotowni gazu ziemnego widać z drogi krajowej nr 32. Wydobycie gazu to też podatek od kopalin, który zasila budżety samorządów.

Co daje praca w PGNiG?

 Poczucie bezpieczeństwa –  mówi Karolina Konieczna z OK Grodzisk. Poczucie przynależności i tradycji – dodaje Agnieszka Hejnar – Adamska.

A2M

Wybrane dla Ciebie