Awantura o Powstanie Wielkopolskie

Nie od dziś wiadomo, że nauczyciele grodziskiego Zespołu Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego wykorzystują innowacyjne formy nauczania, łącząc poważne treści z zabawą dla młodzieży.

We wtorek 16 stycznia zespół nauczycieli historii zorganizował konkurs Awantura o Powstanie Wielkopolskie oparty o zasady teleturnieju Awantura o kasę znanego z TV.

Tematyka związana była z historią Powstania Wielkopolskiego – zwycięskiego zrywu powstańczego w historii Polski, bez którego nie byłoby II Rzeczypospolitej takiej, jaką znamy.

Konkurs poprzedził wykład kustosza grodziskiego muzeum Dariusza Matuszewskiego na temat Powstania Wielkopolskiego na ziemi grodziskiej.

Trzyosobowe zespoły zmierzyły się z pytaniami o różnym stopniu trudności, które przygotowali historycy ZST: Anna Budnik, Wiesława Konieczna i Sebastian Tuliński.

Wszelkie spory i nieścisłości rozsądzało jury w składzie: wicestarosta Sławomir Górny, kustosz Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej – Dariusz Matuszewski, dyrektor ZST Anna Matysiak, nauczyciele historii-autorzy pytań, oraz nauczyciel wos – Jacek Falkowski.

Po zaciętej rywalizacji do finałowego etapu dotarły najlepsze dwa zespoły. Największym refleksem i bystrością umysłu wykazał się zespół w składzie: Marcin Lizak (II C), Patryk Paczkowski (II D), Marcin Kubacki (II D), który wygrał konkurs. Drugie miejsce zajęli: Patryk Krynojewski (II B), Jakub Probst (II B), Krystian Lemański (II A).

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Bonduelle Polska.

Dodać warto, że z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, budynek szkoły dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli historii, został przyozdobiony flagami powstańczymi.

Oprac. S. Tuliński, ZST Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24