Antoni Thum- kapitalista z duszą socjalisty

Tegoroczne Grodziskie Piwobranie poprzedzi uroczystość odsłonięcia pomnika Antoniego Thuma, przedwojennego Dyrektora Zjednoczonych Browarów Grodziskich.

Jeśli prawdę mówią słowa poety, że „każda epoka ma własny porządek i ład”, to zapewne musi mieć również własnych bohaterów. Dla Grodziska Wielkopolskiego okresu międzywojennego postacią legendarną pozostaje Antoni Thum, główny udziałowiec i dyrektor Zjednoczonych Browarów Grodziskich.

W okresie międzywojennym najlepsze tradycje warzenia piwa grodziskiego kontynuował dyrektor Zjednoczonych Browarów Grodziskich – Antoni Thum. Urodzony w rodzinie austriackich piwowarów potrafił połączyć tradycje i nowoczesność w produkcji piwa. Kierowane przez niego Browary Grodziskie wysyłały swoją produkcję do ponad 30 krajów na całym świecie. Na szczególne uznanie zasługuje jego działalność społeczna. Był między innymi Naczelnikiem i Prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej, którą znacząco zreorganizował, a przede wszystkim zaopatrzył w nowoczesny sprzęt. W 1929 roku z własnych środków finansowych założył Orkiestrę Strażacką, której tradycje kultywuje nadal Grodziska Orkiestra Dęta. Był członkiem władz miasta oraz licznych organizacji społecznych. Na wielki szacunek zasługuje jego patriotyczna postawa w czasie Powstania Wielkopolskiego, a przede wszystkim w okresie okupacji hitlerowskiej, podczas której ratował Polaków przed licznymi represjami.

Obok sukcesów zawodowych, które budziły podziw i uznanie, powszechny szacunek przysporzyła mu troska o pracowników, otwartość na ludzkie problemy i bezinteresowna działalność społeczna. Już w okresie międzywojennym nazywano go „kapitalistą z duszą socjalisty”.

Równolegle z odsłonięciem pomnika pojawi się na grodziskim rynku wydawniczym monografia Antoniego Thuma napisana przez jego wnuka Zachariasza Wojciechowskiego. Można jedynie dodać, że Pan Zachariasz Wojciechowski w latach 1979-1982 był profesorem w grodziskim liceum.

Dariusz Matuszewski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie