Ambasador Zambii gościł w powiecie grodziskim

Ambasador Zambii gościł w powiecie grodziskim 1

Od czwartku do soboty (18 – 20.09.2014r.) trwała wizyta ambasadora Republiki Zambii Bwalya S. K. Chiti, który gościł w Grodzisku Wielkopolskim i Poznaniu. Ambasadorowi towarzyszył pochodzący z Zambii i mieszkający od wielu lat w Karczewie poseł na Sejm RP Killion Munyama, a w części wizyt uczestniczył członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny.

Podczas pobytu w naszym mieście, ambasador odwiedził kilka przedsiębiorstw, goszcząc w firmach, reprezentujących różne branże: Grobud Sp. z o.o., Opal Sp. z o.o., Ubojnia Drobiu Leszek i Jerzy Smolarek Sp. j. z Wielichowa, PHP Olejnik z Wąbiewa.

W Poznaniu z kolei, ambasador odwiedził Uniwersytet Medyczny, Wyższą Szkołę Prawa i Administracji oraz Wyższą Szkołę Handlu i Usług. Jak powiedział, Polska jest atrakcyjnym krajem dla przyszłych studentów z Zambii z uwagi na wysoki poziom nauczania, a dotychczasowi, zambijscy absolwenci, którzy studiowali w Polsce, najczęściej wybierali medycynę, chemię i ekonomię (tę ostatnią na poznańskiej Akademii Ekonomicznej ukończył poseł).

Celem wizyty było nawiązanie współpracy między Polską a Zambią, także w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

Killion Munyama powiedział, iż jest przekonany, że obecność ambasadora to pierwszy krok w rozwoju współpracy polsko – zambijskiej, i – jak podkreślił – będzie osobiście wspierał każdą inicjatywę nawiązania takiej współpracy, zarówno w dziedzinie gospodarczej, jak i kulturalnej.

W październiku ma się odbyć w Warszawie forum biznesowe, na które przyjadą przedstawiciele zambijskiego biznesu, a także reprezentanci tamtejszych uczelni.

fot. archiwum

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x