Akcja “Nielat”

Akcja "Nielat" 1

W trosce  o  bezpieczeństwo dzieci i młodzieży po raz kolejny na terenie powiatu grodziskiego Policjanci   przeprowadzili działania prewencyjno – represyjne o kryp. „Nielat”. Celem działań było ograniczenie rozmiarów patologii społecznych, wykroczeń, przestępczości wśród nieletnich oraz zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Od kilku lat grodziscy Policjanci na terenie pow. grodziskiego prowadzą działania mające na celu zminimalizowanie przestępczości z udziałem osób nieletnich. W tym celu poprzez realizacje różnego rodzaju przedsięwzięć w tym akcje „Nielat” funkcjonariusze pogłębiają wiedze na temat nieletnich grupujących się w miejscach powszechnie uznawanych za nie przychylne tj. tunele dworca PKP, piwnice blokowisk, lokale gastronomiczne, pustostany itp. Sprawdzanie tych  miejsc i reagowanie na wszelkiego rodzaju akty wandalizmu przynoszą w tym celu zamierzone efekty gdyż ilość interwencji, których sprawcami są osoby poniżej 18 roku życia  systematycznie maleje.

Sobotnia akcja mundurowych ukierunkowana była na ujawnianie nieletnich i małoletnich przebywających w porze wieczorowo – nocnej bez opieki dorosłych Działania prowadzone przez funkcjonariuszy miały na celu zwrócenie uwagi na osoby nieletnie będące pod działaniem alkoholu lub środka odurzającego. W trakcie akcji mundurowi dokonali sprawdzeń punktów handlujących alkoholem pod katem aktualnych zezwoleń jak i informacji mówiących o zakazie sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów osobom poniżej lat 18.

W trakcie trwania działań nie obyło się bez wykroczeń drogowych oraz porządkowych, odnotowanych przez policjantów w czasie służb. Łącznie kilku policjantów wylegitymowało 127 osób w tym 12 osób nieletnich, skontrolowało 68 pojazdy. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy oraz wyeliminowali z dróg dwóch nietrzeźwych kierujących z których jeden miał przeszło 1.5 promile alkoholu w organizmie.

Do najczęściej ujawnianych wykroczeń drogowych za które policjanci wystawili mandaty było przekraczanie dozwolonej prędkości brak zapiętych pasów bezpieczeństwa oraz nie zastosowanie się do znaków drogowych. Funkcjonariusze nałożyli na kierujących 28 mandaty karne kredytowane na łączną kwotę kilku tysięcy złotych, sprawdzili 5 obiektów w których sprzedawany był alkohol pod kątem nietrzeźwych nieletnich.

W opinii policjantów akcja przebiegała bez zakłóceń, funkcjonariusze nie spotkali się z nieletnimi będącymi pod działaniem alkoholu pomimo sprawdzenia większości miejsc ich grupowania. Natomiast w ruchu drogowym kierowcy w dalszym ciągu ignorują elementarne zasady bezpiecznej jazdy takie jak przestrzeganie dozwolonej prędkości oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa. Realizacja działań miała na celu zwrócenie uwagi kierującym na wykroczenia drogowe jakimi są ograniczenie prędkości oraz niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Akcja „Nielat” prowadzona przez grodziskich policjantów miała również na celu zminimalizowanie ilości nietrzeźwych kierujących, którzy pomimo ostrzeżeń ukazywanych w mediach w dalszym ciągu nic sobie z tego nie robią i po „kielichu” kierują pojazdami, stwarzając  potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia ich samych jak i innych użytkowników dróg.

Tomasz Górny

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x