Akademia Republikańska w Grodzisku Wielkopolskim – wykład

Akademia Republikańska w Grodzisku Wielkopolskim oraz Stowarzyszenie Warsztaty Idei zaprosiły na wykład dr Tomasza Cieślaka z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Na początku spotkania pełnomocnik PiS w powiecie Jerzy Wierzchowiecki opowiedział zebranym skąd wziął się pomysł Akademii Republikańskiej w Grodzisku Wielkopolskim.

Tematem wykładu była Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945 – 1956. Skala zbrodni, które miały miejsce w okresie zaprowadzania władzy komunistycznej w powojennej Polsce jest ogromna – mówił prowadzący wykład dr Tomasz Cieślak z Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Zanim poznamy jej prawdziwy rozmiar minie wiele lat. Sprawcy pozostali na ogół bezkarni, a ofiary spoczęły w mogiłach, o których często nie wiemy, gdzie ich szukać. Antykomunistyczny i niepodległościowy ruch partyzancki walczący z władzą komunistyczną i sowietyzacją Polski po 1944 r nazywany jest mianem “Żołnierzy wyklętych”. Nazwa ta pochodzi od wystawy przygotowanej przez Ligę Republikańską w 1993 r.

Na dziś wiadomo, że konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce to 60 oddziałów zbrojnych, 121 organizacji antykomunistycznych, w tym 106 organizacji młodzieżowych.

W publikacji “Konspiracja antykomunistyczna i podziemie zbrojne w Wielkopolsce w latach 1945 – 1956” został zaprezentowany aktualny stan badań nad polskim powojennym podziemiem niepodległościowym w Wielkopolsce w latach 1945–1956. W drugim wydaniu znalazło się więcej artykułów monograficznych opisujących działalność oddziałów partyzanckich operujących w tym regionie, m.in. kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”, ppor. Edmunda Marona „Mura”, grupy Zygmunta Wawrzyniaka „Sępa” czy likwidację oddziału Franciszka Olszówki „Otta” przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie