“A co na to radni Grodziska Wielkopolskiego?”

Dolina na Ukrainie jest miastem partnerskim Grodziska Wielkopolskiego. Współpraca ta, podobnie jak współpraca z innymi miastami partnerskimi Grodziska Wielkopolskiego, odbywa się na wielu płaszczyznach.

Niektóre polskie samorządy partnerskie miasta Dolina zareagowały niedawno na fakt, że Dolina obrała sobie za honorowego obywatela Stepana Banderę, ukraińskiego polityka niepodległościowego o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, przez część badaczy określanych jako faszystowskie [patrz Timothy Snyder, A Fascist Hero in Democratic Kiev].

Stworzona przez Banderę frakcja OUN, której członkowie od jego nazwiska nazywani byli „banderowcami”, popełniła zbrodnie na Polakach, nazywane rzezią wołyńską.

Decyzja o nadaniu honorowego obywatelstwa Doliny Stepanowi Banderze spowodowała, że rada miejska w Nowej Sarzynie, mieście, które ma także podpisaną umowę partnerską z Doliną, rozważa teraz zerwanie tego partnerstwa. Radni tej podkarpackiej gminy wysłali na Ukrainę list, w którym wyrażają swoje zaniepokojenie. Do czasu reakcji Ukraińców współpraca została zawieszona – poinformował kilka dni temu  POLSAT NEWS.

Kolejne miasto w Polsce, które ma umowę partnerską z Doliną to Niemodlin na Opolszczyźnie.

Także w  Niemodlinie pojawiło się oburzenie wśród mieszkańców na wieść, że władze Doliny nadały Stepanowi Banderze tytuł honorowego obywatela miasta. Na najbliższej sesji 10 listopada uchwalone ma zostać specjalne stanowisko, w którym ukraińska gmina zostanie powiadomiona o zawieszeniu współpracy czytamy na stronie:

http://radio.opole.pl/100,175655,niemodlin-zawiesi-wspolprace-z-ukrainska-dolina-

Do PGO24 wpłynęło zapytanie jednego z czytelników “A co na to radni Grodziska Wielkopolskiego?”

Trudno jest w Internecie znaleźć ukraińskie wzmianki o fakcie nadania przez Dolinę honorowego obywatelstwa Banderze, ale z tych informacji, do których dotarłem wynika, że miało to miejsce w 2010 r. Wydaje się, że gdyby grodziski samorząd chciał zająć stanowisko w tej sprawie zrobiłby to już kilka lat temu.

O współpracy między Grodziskiem Wielkopolskim, a miastem Dolina można przeczytać na stronie internetowej gminy

MSz

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24