76. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Dla upamiętnienia ponad 21 tysięcy ofiar, a wśród nich 13 mieszkańców i osób związanych z Ziemią Grodziską, we wtorek, 26 kwietnia 2016 roku odbyły się w naszym mieście uroczystości związane z 76. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 przy Pomniku Wdzięczności, gdzie po odegraniu hejnału miasta przez Grodziską Orkiestrę Dętą, przy dźwiękach werbli, delegacje władz samorządowych, szkół, organizacji i stowarzyszeń złożyły wiązanki kwiatów. Następnie Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański wraz z Józefem Gawronem Radnym Rady Miejskiej, Dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr Rafałem Reczkiem oraz Starostą Grodziskim Mariuszem Zgaińskim złożyli przy pomniku zapalone znicze. Wartę honorową przy pomniku pełnili grodziscy harcerze.

Uczestnicy uroczystości przeszli przed Tablicę Katyńską, w pobliże Dębu Katyńskiego, gdzie również  złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

Następnie w Centrum Kultury Rondo w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się trzy pokazy filmowe.
Przybyłą licznie młodzież powitał w imieniu Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego Zastępca Burmistrza Piotr Hojan, który w kilku słowach wprowadził zebranych w tematykę filmową i przypomniał wydarzenia, które miały miejsce w 1940 roku, a które po dziś dzień wywołują przerażenie ogromem okrucieństwa ludobójstwa polskiej elity – naszych Rodaków – przez władze sowieckie.

Widzowie mogli zobaczyć filmy:

– „Zapora” – film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego – majorze Hieronimie Dekutowskim
– „Epitafia Katyńskie” – czyli krótkie miniatury filmowe o wybranych ofiarach zbrodni katyńskiej
– „Śledztwo w Miednoje”.

Jesteśmy przekonani, że ta krótka lekcja historii na długo zapadnie w pamięci zebranych, że wpłynie na zwiększenie świadomości dotyczącej historii naszego kraju, losów naszych przodków, którzy życie oddali za wolną Polskę.

Wybrane dla Ciebie