160. rocznica urodzin Michała Drzymały

160. rocznica urodzin Michała Drzymały 1

Bohater narodowy, niezłomny chłop, historyczny symbol walki o polską ziemię – tak najczęściej nazywany jest Michał Drzymała, syn Ziemi Grodziskiej, urodzony 13 września 1857 roku w podgrodziskim Zdroju.

W środę, 27 września odbyły się uroczystości kończące obchody 160. rocznicy urodzin bohatera, który nie bał się przeciwstawić absurdom przepisów administracyjnych pruskiego zaborcy.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.30 w Zdroju, gdzie przy pamiątkowym obelisku upamiętniającym miejsce jego urodzenia złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Przy dźwiękach trąbki, w niebo pofrunęło 160 gołębi, symbol rocznicy urodzin Michała Drzymały.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali Centrum Kultury RONDO. Wśród gości obecny był Stanisław Kalemba były Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Poseł na Sejm, pod patronatem którego odbywały się środowe uroczystości.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię życia oraz wiele mniej znanych ciekawostek związanych z Michałem Drzymałą, które przedstawił regionalista Andrzej Chróst.

O potrzebie pielęgnowania wartości patriotycznych przypomniał zebranym Honorowy Obywatel Grodziska Wielkopolskiego Stanisław Kalemba.

Spotkanie zakończył nagrodzony gromkimi brawami spektakl muzyczno – słowny pt. “Michał Drzymała chłop niezłomny” w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej nr 4 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim.

Każdy z gości, na pamiątkę udziału w rocznicowych obchodach otrzymał pamiątkową ulotkę oraz magnes upamiętniający 160 rocznicę urodzin Michała Drzymały. Warto przypomnieć, że w minioną sobotę ponad 70 cyklistów przejechało szlakiem Michała Drzymały w Grodziskim Rajdzie Rowerowym.

Do poniedziałku 2 października włącznie na Starym Rynku w Grodzisku Wielkopolskim dla odwiedzających dostępny jest wóz Drzymały, który trafił do nas dzięki uprzejmości Gminy Rakoniewice.

Wystawa przygotowana przez Grodziską Bibliotekę Publiczną poświęcona Michałowi Drzymale dostępna jest również w holu Centrum Kultury RONDO.

UM Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
PO
PO
2 lat temu

Gdyby Drzymała wstał z grobu i przeczytał o sobie “niezłomny” to położyłby się ponownie do grobu.

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x