100warzyszenia na 100lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego

100warzyszenia na 100lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1

W sobotę, 29 grudnia 2018 roku zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do udziału w wyjątkowych obchodach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

100warzyszenia z terenu gminy Grodzisk Wielkopolski zaprezentują 100 wykonań własnych pomysłów.

Członkowie stowarzyszeń spotkają się o godzinie 11.00 na Starym Rynku, gdzie zrobiona zostanie wspólna pamiątkowa fotografia.

Następnie, uczestnicy przejdą przed “Ławkę Niepodległości”, by wspólnie, po raz pierwszy, odsłuchać krótkiej lekcji historii oraz  nagranego przez lektora fragmentu przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego , wygłoszonego w Poznaniu w dniu 26 grudnia 1918 roku. 
O godzinie 12.00, w Grodziskiej Hali Sportowej oraz w kilku punktach miasta rozpocznie się wykonywanie 100 powtórzeń różnorodnych aktywności i działań, by w ten szczególny sposób uczcić bohaterskich Powstańców Wielkopolskich.

Szczegółowy program:
Grodziska Hala Sportowa godzina 12.00

– Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Warsztaty terapii Zajęciowej oraz Spółdzielnia Socjalna na “5” wykonają 100 kanapek oraz 100 wytworów rękodzieła w kolorystyce barw narodowych. Ponadto, na stoisku informacyjnym dzieci będą mogły wykonać malunek na buźce, jak również uczestniczyć w warsztatach dekorowania. 
– Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów wraz z Grodziskim Stowarzyszeniem “Amazonki” oraz Kręgiem Harcerzy z Tamtych Lat, obdarowywać będą 100 małymi słodkimi upominkami,
– Stowarzyszenie Miłośników Wsi Wielkopolskiej w Słocinie wraz z OSP Słocin prowadzić będą przez równo 100 minut resuscytację na szkoleniowym fantomie,
– SKF Groclin Sport 100 razy przebiją piłkę tenisową przez rozłożoną siatkę,
– Stołówki Gminne przygotują 100 hot-dogów oraz 100 porcji grochówki,
– Gminne Centrum Pomocy Środowiskowej “Promessa” wraz z wolontariatem ze szkółSP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP Grąblewo oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych im. Jana Pawła II  wykonały i przekażą uczestnikom 100 zawieszek z masy porcelanowej, nawiązujących do rocznicy Powstania Wielkopolskiego oraz słodkie upominki,
– Grodziski Klub Strzelecki GRYF odda 100 strzałów na trenażerze strzeleckim SCATT,
– Grodziskie Stowarzyszenie na Rzecz Współpracy z Zagranicą wykona Marsyliankę Wielkopolską na 100 głosów,
– Klub Karate Kyokushin zaprezentuje cykl 100 powtórzeń ćwiczeń sportowych, związanych z prowadzoną działalnością oraz przeprowadzi warsztaty, podczas których mieszkańcy będą mogli wikonać łącznie 100 modeli składanych samolotów.
– Grodziskie Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku przygotuje 100 baloników, które udekorowane zostaną w barwach narodowych
– Gminne Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych częstować będzie 100 ciastkami

Ponadto:
– Grodziski Klub Biegacza wraz z 13 i 14 Drużyną Harcerską “Nowa1” wykona bieg towarzyski szlakiem Powstania Wielkopolskiego oraz 100 okrążeń wokół Placu Powstańców Wielkopolskich. Grupa wyruszy o godzinie 12.00 z Placu Powstańców Wielkopolskich. Rozdanie 100 ulotek informacyjnych o miejscach związanych z Powstaniem Wielkopolskim.
– Grodziskie Stowarzyszenie Cyklistów – 10 cyklistów wykona 10 okrążeń wokół grodziskiego ratusza na Starym Rynku. Start o godzinie 12.30.
– Grodziska Kolej Drezynowa– od godziny 10 do 14.00 z dwoma  drezynami “Piękna Ela” oraz “Kiwajka” oczekiwać będzie na chętnych do wspólnego przejazdu 100 km w okolicy przejazdu kolejowego przy ul. Powstańców Chocieszyńskich.
– UKS Dyskobolia Grodzisk – na terenie Grodziskiego Centrum Sportu przy ul Chopina, młodzi zawodnicy wykonają 100 rzutów karnych, na 100-lecie zwycięskiego powstania.

Zapraszamy do wspólnej zabawy. Nich będzie to nasz hołd dla bohaterskich synów Wielkopolskiej i Grodziskiej Ziemi. Okażmy nasz współczesny patriotyzm, powtarzając za Elizą Orzeszkową: 

“Nie niewolnicy to byli na arkanie przemocy do boju ciągnięci, lecz dobrowolni ofiarnicy wysokich ołtarzy. Ze światłem idei w głowach, z ogniem miłości w sercach, głowy i serca nieśli wysoko. Byli silni, śmiali, gwarni i czy uwierzysz, wietrze prędki? — byli szczęśliwi.”

100warzyszenia na 100lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego 2

Źródło: UM w Grodzisku Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x